Komentar: Fabrika duvana Banjaluka

Komentar: Siniša Božić

BANJALUKA, Na zahtjev Udruženja malih akcionara Fabrike duvana Banjaluka, Komisija za reviziju privatizacije državnog kapitala u preduzećima i bankama je 30. decembra 2010. godine uradila reviziju privatizacije u ovom banjalučkom preduzeću.
Nakon niza nepravilnosti, počevši od, u najmanju ruku problematične sjednice Skupštine akcionara Fabrike duvana, koja je održana 9. avgusta 2010, do izbora Upravnog odbora i upisa novog direktora preduzeća u sudski registar, Udruženje malih akcionara iniciralo je niz postupaka koji treba da dovedu do utvrđivanja činjeničnog stanja i da akcionarima, povjeriocima, institucijama i javnosti objasne šta se to zapravo dešavalo u jedinom preduzeću za proizvodnju i preradu proizvoda od duvana u RS.
Cilj udruženih malih akcionara jeste poštovanje korporativnih pravila, zakonskih i podzakonskih akata, transparentno poslovanje preduzeća, a to su sve ciljevi koji su daleko od stvarnog stanja u Fabrici duvana.
U navedenom izvještaju o reviziji privatizacije, kako je Udruženje malih akcionara i upozoravalo, konstatovane su brojne nepravilnosti i kršenja privatizacionog ugovora. Po svemu sudeći, Vlada RS prodala je ono što nije bilo njeno – što je konstatovano u izvještaju o reviziji privatizacije, na način da “Direkcija za privatizaciju kao prodavac državnog kapitala je suprotno čl. 17 Uredbe o utvrđivanju i korigovanju strukture trajnog kapitala, utvrdila odnos državnog (društvenog) i privatnog (dioničkog) kapitala, čime je povećana vrijednost državnog kapitala na štetu dioničkog kapitala”. Jer, Vrhovni sud je presudom br. U-631/00, od 19. juna 2001. godine, konstatovao nepravilnosti u određivanju kapitala, što je bio temeljni razlog zbog čega se privatizacija državnog kapitala, u procentu koji je privatizovan, nije mogla desiti, iz prostog razloga što je država prisvojila nešto što joj ne pripada, pa prema tome, ne može se ni prodati!
Nadalje, Komisija za reviziju privatizacije RS izražava osnov sumnje da kupac državnog kapitala “Antonić Trade” d.o.o nije ispoštovao neke ugovorom preuzete obaveze, što se posebno odnosi na zabranu prodaje, izdavanja, opterećenja imovine preduzeća, u periodu trajanja poslovnog plana, bez izričite saglasnosti prodavca državnog kapitala, ranije Direkcije za privatizaciju, a sada Investiciono-razvojne banke RS.
U privatizacionom ugovoru posebno se definišu tačke prihvatanja kolektivnog ugovora, te obima i nivoa zapošljavanja. Napominjem da je oko 10 radnika već otpušteno, krajem 2010. godine, da se ovih dana spremaju otkazi za 30 radnika, a nakon toga će, po najavama malih akcionara koji su još zaposleni u ovom preduzeću, uslijediti otkazi za još 20 radnika, što je u suprotnosti sa odredbama privatizacionog ugovora, pogotovo ako se ima u vidu da su određeni broj radnika zapravo uposlenici “Antonić Tradea” d.o.o, a ne Fabrike duvana a.d.!
Ono što Komisija za reviziju privatizacije RS nije konstatovala, a što je tako očigledno, jeste kršenje tačke 4.8 privatizacionog ugovora koji govori o nezavisnom poslovanju preduzeća. Ovom tačkom definiše se da “preduzeće neće ulaziti ni u kakve pravne poslove sa bilo kojim licima, osim onih koji pripadaju uobičajenom toku poslovanja, pod uobičajenim komercijalnim uslovima i na bazi aranžmana gdje subjekti, nezavisno jedni od drugih, posluju prema svom najboljem interesu, niti ulaziti u bilo kakve pravne poslove na osnovu kojih bi Preduzeće plaćalo višu cijenu od uobičajene tržišne cijene kod bilo koje kupovine ili u kojima bi dobijalo manje od pune cijene za svoje proizvode i usluge”.
Udruženje malih akcionara posjeduje dokumente kojima se potvrđuje korištenje transfernih cijena, u poslovanju sa povezanim licem – većinskim vlasnikom Fabrike duvana, firmom “Antonić Trade”, koji su izrazito štetni po Fabriku duvana, a izuzetno povoljni po “Antonić Trade”. Da je to tako, pokazuju i rezultati poslovanja, prema kojima u godinama od privatizacije naovamo Fabrika duvana ostvaruje konstantne milionske gubitke, a “Antonić Trade”, sa druge strane, ostvaruje milionsku dobit! Do koje mjere ide uplitanje ovog povezanog lica u poslovanje Fabrike duvana a.d., govori i činjenica da je Fabrika duvana zapravo samo poslovni servis “Antonić Tradea” i da je cjelokupna komercijalna i marketing služba Fabrike duvana zapravo ona – “Antonić tradea”! Još jedna od stavki privatizacionog ugovora govori da “Preduzeće (Fabrika duvana) neće preduzimati bilo koje radnje ili postupke kojima se učestvuje ili doprinosi razvoju nelegalne proizvodnje i prodaje.” Po pouzdanim informacijama, o čemu je Udruženje malih akcionara Fabrike duvana konstantno obavještavalo sve nadležne organe i institucije, u Fabrici duvana cvjeta prodaja cigareta bez akciznih markica, čime se direktno šteti Uprava za indirektno oporezivanje BiH, a sve to samo 200 metara od sjedišta Vlade RS!
O nepravilnostima u ovom preduzeću bi se svakako mogla uraditi i jedna obimna studija, međutim, ova fabrika više nema vremena za čekanje. Radnici su na korak do otkaza, preduzeće na korak do stečaja (gubitak premašuje vrijednost kapitala), akcionari su već izgubili vrijednost svojih akcija. Da li će Fabrika duvana Banjaluka da doživi sudbinu “Fruktone”, ostaje da se vidi. Nezavisne novine

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts