BANJALUKA, Vlada RS dala je juče saglasnost da nad Fabrikom alatnih mašina “Jelšingrad” iz Banjaluke bude pokrenut stečajni postupak, iako su se radnici tog preduzeća nadali da će izbjeći takav scenario za kojeg vjeruju da je najlošiji.
Dajući zeleno svjetlo za stečaj, Vlada je prihvatila prijedlog nedavno smijenjenog direktora FAM “Jelšingrad” Tomislava Vujinovića, koji je takav prijedlog iznio nakon što je propao tender za prodaju preduzeća. Njega je Nadzorni odbor razriješio na insistiranje radnika, koji su već 18 dana u generalnom štrajku.
“Osnovni cilj je da se kroz programirani stečaj očuva zdravi dio preduzeća i da se riješe potraživanja povjerilaca”, rekla je Aleksandra Vukašinović, portparol Ministarstva industrije, energetike i rudarstva RS.
Vlada je, takođe, donijela odluku za odobravanje novca FAM “Jelšingrad’, koja će biti sprovedena ukoliko budu stvoreni preduslovi za realizaciju postojećih poslovnih ugovora i zadržavanje inostranih kupaca. Nastavak saradnje sa sadašnjim partnerima je i preduslov da se u ovom preduzeću sprovede programirani stečaj, odnosno da ono ne bude likvidirano, što bi značilo da radnici ostaju bez posla.
U Štrajkačkom odboru FAM “Jelšingrad” kažu da će zvaničan stav u vezi s pokretanjem stečaja donijeti u ponedjeljak. Oni su najavili prekid generalnog štrajka kada radnicima budu uplaćene dvije plate i kada dobiju garancije da će im još jedan dohodak biti isplaćen u roku od mjesec dana nakon uplate prva dva. Mirko Karalić, predsjednik Štrajkačkog odbora FAM “Jelšingrad”, izjavio je da radnici za sada ne traže nikakvu pomoć od države, već da ona reguliše pravosnažne tužbe koje je preduzeće podnijelo protiv slovenačkih firmi kako bi im isplatili dugove.
Čedo Tomić, predsjednik Sindikata FAM “Jelšingrad”, istakao je da su radnici, iako su se borili protiv pokretanja stečajnog postupka, ipak, znali da je to neminovno.
“Fabrika više nema snage da sama ide dalje. Radnicima duguje posljednjih osam plata, a iz ranijeg perioda u prosjeku između 50 i 60 plata. Ko zna koliko bi ova agonija trajala i kada bi završila”, kaže Tomić.
Sindikalci su kivni na direktora Vujinovića, koji im je, tvrde, do posljednjeg dana govorio da stečaj nije opcija za ovu fabriku, da bi dan prije pokretanja generalnog štrajka otišao na bolovanje i sudu podnio zahtjev za pokretanje stečajnog postupka.
Vujinović, pak, tvrdi da je stečajni postupak pokrenuo u skladu sa zakonskom obavezom koju je imao kao direktor preduzeća.
“Stečaj je bio jedini legalan način da se firma spasi nakon propadanja posljednjeg tendera”, tvrdi Vujinović, odbacivši optužbe da je preduzeće doveo u dubiozu.
Prema procjenama stotinak radnika FAM “Jelšingrad” će i u narednih godinu dana raditi u fabrici. Do početka generalnog štrajka 180 radnika dolazilo je na posao, dok se na spisku zaposlenih vodi njih 427.
Tomić je objasnio da su im iz Vlade RS obećali da će fabrika biti privatizovana kroz stečaj, te da je Nenad Carević, koji je nakon smjene Vujinovića izabran za vršioca dužnosti direktora, dobio zadatak da obnovi razgovore s preduzećima LRD i ADK iz Slovenije i s jednom ruskom kompanijom kako bi dogovorio saradnju snjima.
FAM “Jelšingrad” je opterećen dugovanjima od oko 22 miliona KM, od čega radnici potražuju više od pet miliona za plate.Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.