BANJALUKA, Banjalučki FAM “Jelšingrad” uspješno izlazi iz neriješenih hipotekarnih odnosa koji su gušili početak njegove revitalizacije, kaže Aleksa Nježić, stečajni upravnik u tom preduzeću.
Nježić očekuje da bi već za dvije sedmice Vlada RS, koja je prije četiri mjeseci kupila ovo preduzeće, mogla ući u njegovo vlasništvo, podsjećajući da su neriješeni hipotekarni odnosi kočili sklapanje ugovora s Vladom RS o primopredaji imovine preduzeća.
“Sada kada znamo hipotekare i redoslijed upisa sastavljamo diobni bilans preduzeća koji će zatim biti objavljen u ‘Službenom glasniku RS'”, objašnjava Nježić dalju proceduru, navodeći da će potom biti sačinjen ugovor s Vladom RS o formiranju novog preduzeća.
Čedo Tomić, nekada prvi sindikalac preduzeća, a sada jedan od sedam članova Odbora povjerilaca, kaže da bivši radnici očekuju pokretanje proizvodnje.
Dugovanja prema radnicima iznosila su oko 8,5 miliona KM, od čega je do sada ukupno isplaćeno 1,2 miliona KM.
“Ostatak priznatih zaostalih potraživanja prema svakom od radnika iz opšteg isplatnog reda će, prema procjenama, biti isplaćen u iznosu od osam do deset odsto, zbog toga što se prije svega moraju riješti potraživanja banaka, koja iznose oko pet miliona KM”, rekao je Tomić.
Prema njegovim riječima, taj bi iznos mogao biti i veći ukoliko FAM “Jelšingrad” dobije neki od značajnijih sudskih sporova koje vodi.
U FAM “Jelšingrad” trenutno radi svega desetak radnika obezbjeđenja, a njegovi radnici se nadaju da bi plan reorganizacije koji je u pripremi već početkom sljedećeg mjeseca mogao biti prihvaćen od Vlade RS.
Imovina FAM “Jelšingrad” bila je procijenjena na 24 miliona KM, a nju je na drugoj ponovljenoj licitaciji Vlada RS kupila za trećinu iznosa, odnosno za 8,2 miliona KM.
Iz Vlade RS potvrdili su da su u potpunosti isplatili kupoprodajnu cijenu za imovinu FAM “Jelšingrad”.
“Naš cilj je da u ovoj fabrici održimo postojeće registrovane privredne djelatnosti proizvodnje alatnih mašina uz mogućnost uvođenja novih privrednih djelatnosti, zaposlimo nove radnike, održimo proizvodnju i na kraju izvršimo privatizaciju”, saopštili su iz Ministarstva industrije, energetike i rudarstva RS. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
a onda ce ga vlada prodati, kao novu drvnu industriju?
interesantan koncept.
drzavno preduzece, unisteno ratnom i poslijeratnom pljackom, je privatizovano. privatni vlasnik je iskoristio sve sto je preostalo, otudjio nekretnine, opremu. potom, u stecajnom postupku drzava ponovo kupuje preduzece, radi ‘ocuvanja proizvodnje i zaposljavanja’, preduzece se ozdravi iz drzavnih para a onda se prodaje privatnom preduzecu i to po cijeni nizoj od one po kojoj je drzava ponovo kupila.
ekrem jevric je smijesan sta je ovo.
Upravo tako. I svakom “ciklusu” čas se kao spasilac pojavljuje Vlada, čas privatnik. U krajnjem ishodu nastrada budžet RS i radnici preduzeća, a “uplusaju” se privatnici i pojedinci iz vlasti.
A razne državne institucije zadužene za borbu protiv organizovanog kriminala gluve i nijeme. Svaka država ima mafiju, a kod nas mafija ima državu…
Pa ok je to. Treba im čestitati na sposobnosti jer nije jednostavno nabavljati novac za te stvari.
Ipak su u pitanju desetine miliona KM
Ja Vlade, ja trgovca. Kupi po dvije marke, prodaj po marku. Neka, neka samo neka se obrce, jos kad su narodne pare, ih veselja.