MOSTAR, Da bi Federacija BiH uspjela ići ukorak sa strahovitom brzinom javne potrošnje koja ovaj entitet vuče u sunovrat, potrebno joj je najmanje 102.250 radnika u proizvodnom sektoru, izjavio je u Mostaru potpredsjednik Privredne komore (PK) FBiH Jago Lasić.
Hitno rješenje
Upozoravajući na jednu od brojnih anomalija u većem bh. entitetu, Lasić je potcrtao da je u FBiH trenutno 128.000 uposlenih u javnoj upravi, administraciji, obrazovanju i zdravstvu, dok ih je tek 82.000 u prerađivačkoj industriji.
Još jednu anomaliju u većem bh. entitetu, ali i u cijeloj državi, prema riječima Lasića, predstavljaju strane investicije, od kojih se najveći dio potroši na akvizicije, odnosno kupovinu banaka i tržnih centara.
– Nakon što strani investitori odrade ovaj posao, ti centri u BiH postaju mjesta za izvoz! Dakle, sredstva ne postaju produktivna, nego služe za povećanje potrošnje, a deficit kontinuirano raste. Država treba hitno riješiti ovaj problem, time što će precizirati načine po kojima se ovdje može trgovati – upozorio je Lasić.
On je naveo da iz mjeseca u mjesec ove godine, u poređenju sa 2008., u FBiH kontinuirano opada izvoz, i to u prosjeku od oko 100 miliona KM. To se dešava, objasnio je, jer država ne podiže proizvodnju, ne stvara novu vrijednost, ne trudi se da omogući više zarađenih plaća.
Evropska tržišta
O tome gdje je u potpunosti zakazala vanjska trgovina, ocjena je Lasića, najbolje svjedoči činjenica da 60 posto naših proizvoda izvozimo u samo četiri zemlje, i to u Hrvatsku, Srbiju, Njemačku i Italiju.
– Prijeratna velika evropska tržišta totalno su zanemarena, što znači da imamo potpuni nerad ekonomske diplomatije BiH – istakao je Lasić.
Plate u privredi stagniraju
Anomalijama u BiH i u njenom većem entitetu nikada kraja, o čemu svjedoči analiza PKFBiH da su u posljednje tri godine grantovi za boračke i socijalne kategorije povećani sa 538 miliona na milijardu KM, te da prosječna plaća u FBiH iznosi 792 KM, dok ona u privredi stagnira i iznosi svega 450 maraka. Dnevni Avaz