NJUJORK, Istraživanja o uticaju Fejsbuka pokazuju da je ta društvena mreža u 27 članica EU i Švajcarskoj pokrenula indirektno zapošljavanje čak 232.000 ljudi.
Naravno, riječ je samo o indirektnom zapošljavanju, jer je u Fejsbuku za Evropu trenutno 600 stalno zaposlenih koji rade kao dizajneri, tehnički saradnici, medijski agenti, stručnjaci za marketing i komunukaciju.
Najveću korist od Fejsbuka imaju Njemačka, Britanija i Italija. Sve one su od ove internet društvene mreže zabilježile doprinos svom BDP-u od oko 2,5 milijardi evra, kao i oko 35 hiljada radnih mjesta povezanih sa Fejsbukom.
Od ostalih, Francuska je “prigrabila” 1,9 milijardi evra i 22 hiljade radnih mjesta, a Španija 1,4 milijarde i 20 hiljada zaposlenih u poslovima povezanim sa Fejsbukom, pokazuje istraživanje Dilojta.
Interesantno je da u Britaniji i Njemačkoj ima čak po 8.000 ljudi koji rade na aplikacijama za Fejsbuk platformu, od čega Britanija vidi 1,4 milijarde a Njemačka 600 miliona evra koristi. U Francuskoj i Italiji aplikacije zapošljavaju oko dvije hiljade ljudi, a u Španiji dodatnih hiljadu.
Kada je u pitanju ekonomski doprinos poslova koji koriste Fejsbuk da promovišu svoj brend i kreiraju nove poslove, na čelu liste u EU je Italija. Ta zemlja od toga bilježi dodatnih 1,6 milijardi evra za svoj BDP, kao i 21 hiljadu zaposlenih. U Britaniji je to nešto ispod 1,4 milijarde i 18 hiljada radnih mjesta, a slijede Francuska, Njemačka i Španija.
Ekonomski doprinos povećanih zahtjeva za novim tehnološkim uređajima i širokopojasnim pristupom internetu zbog Fejsbuka vodećim zemljama EU donio je između 700 i 800 miliona evra svakoj, a Njemačkoj i 19 hiljada radnih mjesta. B92
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Kakva smijesna i naduvana analiza….
…. i mislim da ova vijest dolazi iz iste kuhinje u kojoj se skuvao i novi fantomski ACTA i servirao saveznicima (dolarskim)…..
…. i prutom nemislim na USA, nego nesto sto dijelom stanuje tamo…