SARAJEVO, Globalni fiskalni okvir za ovu godinu urgentno se mora finalizirati, te napraviti napredak u pogledu fiskalnog okvira za period 2012/2014. i postići dogovor o učešću institucija BiH u prihodima od indirektnih poreza, upozoravaju šef Misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) za BiH Kostas Hristu i rezidentni predstavnik Milan Suc.
Oni su pojasnili da će to, kada je u pitanju budžetsko planiranje na svim nivoima vlasti, otkloniti jedan važan element neizvjesnosti, te dodaju da iako je u protekle dvije godine napravljen napredak u ograničavanju javne potrošnje, da bi bio zatvoren finansijski deficit u ovoj godini neophodne su dalje mjere, ali i dodatno domaće finansiranje.
“Konkretno, potrebno je u oba entiteta ubrzati provođenje fiskalnih reformi, što podrazumjeva uvođenje cenzusa za naknade po osnovu prava, reviziju korisnika ratnih vojnih invalidnina, penzija. Neophodno je kroz disciplinarnu politiku plata i reforme javnog sektora obuzdati budžetsko izdvajanje za plate i naknade zaposlenih, koje je od 2005. do 2009. godine uvećano za 70 odsto”, ističu čelnici MMF-a.
Prema njihovim riječima, potrebno je da privatni sektor, uz nastavak fiskalne konsolidacije na svim nivoima vlasti, postane glavni pokretač rasta u BiH, a pretjerano oslanjanje na javnu potrošnju kao pokretač rasta, što je bila praksa u godinama globalne krize, pokazalo se neodrživim, prenosi “Dnevni avaz”.
“Ta praksa je za posljedicu ostavila strukturalne fiskalne deficite, a da pri tome nije osnažila ekonomske osnove zemlje. Dok napori u pravcu ponovnog uspostavljanja stabilnosti u javnim finansijama ne mogu sami garantovati povratak snažnog održivog rasta, dobro upravljanje javnim finansijama neophodno je za sveukupnu makroekonomsku stabilnost”, navode Hristu i Suc.