BANJALUKA, Komitet supervizora finansijskog sektora RS, koji bi trebalo da bude formiran do kraja ovog mjeseca, nakon usvajanja Zakona o uspostavljanju Komiteta, unaprijediće saradnju i koordinaciju nadzornih organa u ovoj oblasti, očekuju u ministarstvu finansija RS koje je i predlagač zakona.
Zakonom se definiše sadržaj i metod međusobne saradnje institucija koje su zadužene za regulisanje finansijskog sektora RS – Agencije za bankarstvo RS, Komisije za hartije od vrijednosti i Agencije za osiguranje RS, ne zadirući u njihova pojedinačna prava i odgovornosti.
– Međusobna saradnja odnosila bi se na efikasniju promociju i očuvanje stabilnog finansijskog sistema, donošenje i primjenu jedinstvene strategije i smjernica iz oblasti regulisanja i kontrole finansijskog sektora, obezbjeđivanje pristupa informacijama i razmjeni podataka, zajedničku kontrolu u vršenju nadzora, poboljšanje ukupne efikasnosti i bezbjednosti finansijskog tržišta – očekuju u Ministarstvu finansija.
Direktor Agencije za osiguranja RS, Božana Šljivar, kazala je da je Komitet supervizora rezultat međusobnih sastanaka predstavnika regulatora finansijskog sektora, osmišljen po uzoru na Sloveniju i druge zemlje u okruženju, koje su, tvrdi, pomoću Komiteta regulisanje finansijskog sektora podigle na viši nivo.
– Ideja Komiteta je harmonizacija propisa regulatora u onom dijelu gdje se preklapaju i susreću, i koordinacija saradnje. Ovim se podrazumijeva i preuzimanje međusobno pozitivnih iskustva dobre prakse koje je jedan regulator unaprijedio u odnosu na druge, kao i doprinos prvenstveno stabilizaciji finansijskog tržišta RS, a onda i njegovom unapređenju – navela je Šljivareva.
Imajući u vidu da su bankarsko tržište, tržište kapitala i tržište osiguranja međusobno povezani, prema mišljenju predsjednika Komisije za hartije od vrijednosti, Miodraga Jandrića, veoma je bitno da bude što intenzivnija saradnja između regulatora, kako bi kontrola na finansijskom tržištu bila što bolja.
– To znači da se stvara još veći nivo povjerenja na sva tri tržišta. U stvari, to bi se moglo nazvati jedinstvenim finansijskim tržištem. Ovim se podiže nivo obaveznosti saradnje među regulatorima, sve u cilju zaštite na tržištu. Rad institucija ostaje isti i ne zadire se u njihovu nadležnost – objasnio je Jandrić.Fokus
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.