VAŠINGTON, Uprkos smanjivanju nestabilnosti na međunarodnim berzama, globalna finansijska kriza još nije prošla, izjavio je predsjednik Uprave federalnih rezervi SAD (Fed) Ben Bernanki.
Prilikom susreta sa lokalnim funkcionerima Feda u Atlanti u utorak, on je rekao da je poboljšanje klime na finansijskim tržištima “dobrodošao signal”, ali da su uslovi poslovanja na berzama još uvijek “daleko od normalnih”.
Bernanki je ukazao da će Fed, ako bude neophodno, preduzeti nove akcije da bi se osigurala likvidnost komercijalnih banaka, ali da centralna banka ne bi trebalo da se u svim kritičnim slučajevima pojavljuje kao spasilac i garant da će finansijske institucije, čije poslovanje je problematično, nastaviti da rade.
“Centralna banka koja isuviše brzo preduzme akciju na osiguranju likvidnosti rizikuje da to izazove moralne nedoumice”, rekao je Bernanki.
“Ukoliko tržišni učešnici počnu da vjeruju da će Federalne rezerve, ili druge centralne banke, preduzimati takve mjere kad god se dogode finansijski poremećaji, finansijske institucije i njihovi kreditori mogli bi da imaju manje pobuda za usvajanje stabilne strategije za upravljanje likvidnim rizicima, a i manje pobuda da se suoče s takvim rizicima”, objasnio je Bernanki, prenosi DPA.
Fed i druge vodeće zapadne centralne banke su posljednjih mjeseci, kako prenosi agencija Blumberg, uložile više stotina milijardi dolara da bi spasile od bankrotstva niz velikih poslovnih banaka i drugih finansijskih institucija, kao i radi osigranja kreditne likvidnosti na globalnom tržištu.
Bernanki u govoru, održanom u glavnom gradu Džordžije, nije ukazao na moguće dalje snižavanje kamatnih stopa u nadležnosti Feda, niti na veće izglede za rast američke privrede.
Prošlog mjeseca rukovodstvo Feda je odlučilo da smanji osnovnu baničnu kamatnu stopu za 0,25 odsto, na dva procenta, a analitičari očekuju da američka centralna banka odustane od daljeg labavljenja kamata zbog sve većih inflatornih pritisaka u američkoj ekonomiji.
Fed je u toku proteklih šest mjeseci sedam puta snižavao cenu zaduživanja na federalne fondove, za ukupno 3,25 odsto, s ciljem da oživi sve tromiju američku privredu, koja je u prvom kvartalu ostvarila veoma nizak rast od 0,6 odsto, računato prema godišnoj osnovi.
Nezavisni ekonomisti ocjenjuju da je privreda SAD faktički već zahvaćena recesivnim talasom i predviđaju da ekonomska ekspanzija u tekućem kvartalu može biti još niža nego u prvom.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.