SARAJEVO, U revizorskom izvještaju o finansijskom poslovanju Ministarstva odbrane BiH za 2010. godinu nema nijedne stavke koja nije problematična, upozorila je danas u Sarajevu na sjednici Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Dušanka Majkić.
Ističući da se nikada do sada nije desilo da u revizorskom izvještaju neke od institucija BiH nijedna stavka nije riješena na zadovoljavajući način, Majkićeva je upitala “koliko onda BiH ima od takvog Ministarstva odbrane i Oružanih snaga?”
Majkićeva je, kao izvjestilac Komisije za revizorski izvještaj o finansijskom poslovanju Ministarstva odbrane BiH, rekla da je sramno što je Kancelarija za reviziju za ovu instituciju dala mišljenje s rezervom, konstatujući da je na osnovu nalaza revizije mišljenje trebalo da bude negativno.
Kao jedan od osnovnih propusta u finansijskom poslovanju Ministarstva odbrane BiH u prošloj godini Majkićeva je navela nepostojanje materijalno-finansijskog računovodstva, zbog čega se ne zna kojom imovinom ovo ministarstvo raspolaže.
Među primjere nesavjesnog trošenja budžetskih sredstava BiH u ovom ministarstvu, Majkićeva je navela i trošenje oko deset miliona KM za plaćanje stanova za 2 800 vojnika, podoficira i oficira, umjesto da oni koriste smještajne kapacitete Oružanih snaga, te plaćanje troškova mobilnih telefona za 84 zaposlena u Ministarstvu i 173 u Oružanim snagama.
“Za usluge prevoza zaposlenih u Ministarstvu i Oružanim snagama u 2010. godini izdvojeno je osam miliona KM, a za neograničen broj ljudi 24 časa dnevno na raspolaganju su čak 83 službena vozila”, navela je Majkićeva i dodala da BiH ima 5 000 oficira koji imaju komandu nad 3 700 vojnika.
Prema njenim riječima, posebno je zabrinjavajuće što nijedan slučaj javnih nabavki Ministarstva odbrane BiH nije čist, a problematično je i pitanje uništavanja naoružanja i municije.
Majkićeva je istakla da odgovornost za ovakvo stanje u Ministarstvu odbrane BiH snosi i Parlamentarna skupština BiH, jer se za šest godina u ovom ministarstvu ništa nije promijenilo.
Član Komisije Boško Tomić ocijenio je, podsjećajući da Ministarstvo odbrane BiH troši 40 odsto budžeta BiH, da u ovom ministarstvu treba podrobnije regulisati kome pripada pravo na odvojen život, učenje jezika te korištenje mobilnog telefona.
“Budžet nismo usvojili jer je previsok, a kada bi se svaka stavka smanjila, ostvarile bi se značajne uštede”, konstatovao je Tomić.
Predsjedavajući Komisije Emir Kabil ocijenio je da se budžetski novac u Ministarstvu odbrane rasipa, dodajući da je to “sito kroz koje prolaze pare, a niko ne smije da kaže gdje one odlaze”.
Na osnovu nalaza Kancelarije za reviziju, član Komisije Darko Babalj rekao je da bi neko morao otići u zatvor i zatražio utvrđivanje odgovornosti za sve registrovane propuste u Ministarstvu odbrane BiH.
Više učesnika u raspravi posebno je ukazalo na nedopustive propuste u javnim nabavkama Ministarstva.
U zaštitu finansijskog poslovanja Ministarstva odbrane BiH, osim predstavnika ovog ministarstva, stali su članovi Komisije Salko Sokolović i Niko Lozančić, koji, između ostalog, smatraju da je popravkom zakonskih rješenja moguće riješiti neke od uočenih problema i propusta.
Glavni revizor BiH Milenko Šego izjavio je da je zadatak Kancelarije za reviziju da uočava i registruje probleme u finansijskom poslovanju institucija BiH, ali ne i da ih rješava.
“Parlament treba da pozove institucije sistema da rješavaju te probleme”, smatra Šego, koji je naveo da svaka institucija može pokrenuti pitanje disciplinske odgovornosti za propuste u finansijskom poslovanju, dok je za pokretanje političke i javne odgovornosti potrebna politička volja.
Šego je negirao mogućnost izdvajanja mišljenja za revizorski izvještaj, što je u slučaju Ministarstva odbrane učinio njegov zamjenik Božana Trninić, ali je ona ovo opovrgla, navodeći postojanje prakse davanja izdvojenog mišljenja u drugim zemljama.
Trninićeva je obraćajući se članovima komisije istakla da su nalazi revizije bili dovoljni da ovo ministarstvo dobije negativno mišljenje za finansijsko poslovanje u 2010. godini.
“Izvještaj je prepun nepravilnosti i propusta po gotovo svim pozicijama”, upozorila je Trninićeva.
Iako je bilo planirano, Komisija za finansije i budžet Predstavničkog doma nije razmatrala revizorski izvještaj o finansijskom poslovanju Ministarstva inostranih poslova BiH jer na sjednicu, uprkos upućenim pozivima, nije došao niko iz ovog ministarstva.
Na početku današnje sjednice glavni revizor Milenko Šego izvinio se Dušanki Majkić i Božani Trninić za svoje ponašanje prema njima na jednoj od prethodnih sjednica Komisije, kada je prekinuo Majkićevu u njenom izlaganju, dok je svom zamjeniku, nakon što je iznijela zamjerke na rad Kancelarije za reviziju institucija BiH, rekao da je drogirana ili pijana.