TORONTO, Fokusiranje Evrope na smanjenje deficita je “apsolutno pogrešno”, kaže predsjednik Argentine Kristina Fernandez, podsjećajući na iskusto njene zemlje sa mjerama štednje u vrijeme velike krize 2001. godine.
U intervjuu za agenciju Rojters Fernandezova je upozorila evropske države u vezi sa mjerama štednje podsjetivši da je Argentina takođe smanjila plate radnicima u javnom sektoru i da se sve okončalo bankrotom države.
Fernandezova smatra da će smanjenja potrošnje u Evropi pogoditi ekonomski rast, smanjiti prihode vlade i pogoditi sposobnost države da otplati dug.
“Težište i način rješenja problema je apsolutno pogrešan”, rekla je Fernandezovau Torontu gdje učestvuje na sastanku lidera 20 najvećih svjetskih ekonomija /G20/.
Evropski dužnički problemi natjerali su Grčku i Španiju da prihvate bolna smanjenja potrošnje.
G20 pokušava da postigne sporazum o brizini smanjenja državnih deficita, načinima jačanja banaka kako bi se oduprle naletu nove krize i usklađivanja finansijske reforme.
Argentinska vlada je smanjila potrošnju u vrijeme recesije 2001. godine što je samo produbilo ekonomske muke zemlje.
U isto vrijeme država je odbila da devalvira valutu, koja je određena dolarom. To je samo otvorilo vrata propasti valute što je dovelo do rekordnog duga od 100 milijardi dolara i velike nezaposlenosti kada je svaki četvrti Argentinac bio nezaposlen.
Fernandezova kaže da će privreda Argentine ove godine zabilježiti rast veći od pet odsto i da zemlja osjeća da nema potrebe da žuri da se vrati na međunarodna tržišta.
“Za nas povratak na tržišta kapitala nije tako bitan”, rekla je Fernandezova.
Komentariši