SARAJEVO, Švajcarski franak narednih dana trebalo bi da počne da slabi, jer je švajcarska centralna banka počela da u promet ubacuje nove količine franaka kako bi smanjila precijenjenost svoje valute u odnosu na dolar i evro.
Prema podacima Centralne banke BiH, u posljednjih godinu dana franak je u odnosu na konvertibilnu marku ojačao 32,9 odsto ili za 46 feninga, a u poređenju sa kursom na kraju 2010. za 19,4 odsto ili 30 feninga.
Srednji kurs franka danas iznosi 1,86 maraka.
Od početka ovog mjeseca, kada je srednji kurs franka bio 1,71 KM, švajcarska valuta je u odnosu na marku ojačala 9,2 odsto ili za 16 feninga – saznaje Srna u Službi za odnose sa javnošću Centralne banke BiH.
Franak je u proteklih godinu dana ojačao 31 odsto prema evru, odražavajući strah ulagača od eskalacije dužničke krize u evrozoni. U četvrtak ujutro franak je na ciriškom tržištu oslabio prema evru, kliznuvši na 1,0398 franaka za evro.
Pravna i fizička lica u BiH podigla su ukupno 672,7 miliona KM kredita izraženih u švajcarskim francima, od čega u Republici Srpskoj 268,7 miliona KM, a u Federaciji BiH 404 miliona KM.
Građani su se odlučivali na ovaj korak jer su bile povoljnije kamatne stope nego kod kredita u evrima, ali zbog rasta franka, koji se po vrijednosti gotovo izjednačio sa evrom, rate dužnicima su se udvostručile. Mnogi danas poslije dvije godine otplate duguju bankama, na primjer, hiljade evra više nego što su uzeli.
Centralna banka Švajcarske najavila je prije dva dana da u promet ubacuje nove količine franaka tako što će podići dozvoljena prekoračenja kreditnih linija u komercijalnim bankama na 120 milijardi franaka – sa 80 milijardi franaka.
Švajcarski franak, kao i japanski jen, dobijaju u vrijednosti jer im raste status sigurnih utočišta za ulaganja s obzirom na nevolje kroz koje prolaze dolar – zbog neizvjesnih izgleda američke privrede – i evro – zbog evropske dužničke krize.
Komentariši