BERN, Kurs švajcarskog franka potonuo je jutros na valutnim tržištima prema evru za više od 3 odsto jer švajcarski mediji pišu da je tamošnja centralna banka spremna koristiti sva sredstva kako bi spriječila jačanje franka, pa i privremeno vezati kurs franka za evro.
Kurs evra skočio je jutros 3,3 odsto, na 1,1440 franaka, najviši nivo u dvije nedjelje. Švajcarac je oslabio i prema američkoj valuti, pa je cijena dolara porasla za 2,7 odsto, na 0,7988 franaka. Švajcarske novine SonntagsZeitung obavijestile su juče da je švajcarska centralna banka (SNB) spremna vezati kurs franka za evro nešto iznad nivoa od 1,10 franaka za evro. Centralna je banka, pišu te novine, spremna preduzeti sve moguće mjere kako bi spriječila dalje jačanje franka jer to ozbiljno ugrožava konkurentnost švajcarske privrede.
Posljednjih nedjelja SNB intervenisala je na valutnim tržištima prodajući franke, a smanjila je i kamatne stope na gotovo nulu kako bi izazvala slabljenje švajcarca, koji jača zbog toga što investitori, u strahu od širenja dužničke krize u evrozoni i nove recesije, traže sigurna utočišta za svoj kapital. No, potezi SNB-a nisu bili dovoljni, pa je polovinom prošle nedjelje kurs evra pao na najniži nivo u istoriji, na 1,0075 franaka. Međutim, u posljednja dva dana prošle nedjelje cijena evra skočila je čak 7 odsto prema franku, nakon prijetnje centralne švajcarske banke u četvrtak da bi privremeno mogla vezati kurs franka za evro i tako zaustaviti rast švajcarca.
SNB je nedavno poručio i kako je franak ‘uveliko precijenjen’, s čime se većina analitičara slaže. No, analitičari kažu i da je reakcija investitora na prijetnju SNB-a pretjerana te da bi franak mogao ponovno ojačati ako se pokaže da je vezanje franka za evro neizvodivo. Investitori prodaju franke zbog špekulacija o mogućem potezu SNB-a. No, pitanje je može li centralna banka zaista zaustaviti jačanje švajcarca jer će se on smatrati valutom sa najmanjim rizikom sve dok u evrozoni postoje dužnički problemi. Ipak, pričekajmo detalje o mogućoj akciji SNB-a”, kazao je Daisuke Karakama, ekonomista u kompaniji Mizuho Corporate Bank.
Jutrošnji pad švajcarca posljedica je i stabilizacije cijena akcija na svjetskim berzama, nakon što su posljednjih nedjelja oštro pale zbog smanjenje kreditnog rejtinga SAD-a, dužničke krize u evrozoni i strahovanja investitora od izbijanja nove recesije u američkoj privredi. Nastavi li se oporavak svjetskih berzi, vratiće se, kažu analitičari, i sklonost investitora prema rizičnijim investicijama, pa će pasti potražnja za tzv. sigurnim utočištima za kapital, kao što su zlato ili valute sa nižim prinosima, poput švajcarca i japanskog jena. Hina