BANJALUKA, Ponovni skok švajcarskog franka na rekordnu vrijednost od 1,86 KM (0,96 evra) bacio je u očaj korisnike kredita u toj valuti u BiH, čije se rate kredita za stanove i automobile povećavaju iz dana u dan.
Franak se po vrijednosti gotovo izjednačio sa evrom, zbog čega i poslije nekoliko godina otplate kredita dužnici danas bankama duguju na desetine hiljada maraka više nego kada su uzeli zajam.
Ipak, ekonomski eksperti predviđaju da će idućih dana švajcarski franak početi da slabi jer je Švajcarska centralna banka počela u promet da ubacuje nove količine franaka kako bi smanjila precijenjenost svoje valute u odnosu na dolar i evro.
Iako stanovnici Srpske imaju mogućnost da izvrše konverziju kredita iz franka u evro, sada im se to ne bi isplatilo jer, osim toga što bi se dug obračunao po sadašnjem kursu franka, i procedura u vezi sa prebacivanjem kredita u evro je, kako ističu dužnici, skupa i komplikovana.
– Podigao sam kredit u Hipo Alpe Adrija banci prije četiri godine u iznosu od 200.000 maraka vezan za CHF i za protekle četiri godine sam banci vratio skoro 130.000 KM, a banka mi danas potražuje glavnicu od 240.000KM. Znači, poslije vraćenih 130.000 KM ja sam im dužan 40.000 više nego kada sam se zadužio – priča jedan od ogorčenih dužnika u CHF-u.
Ističe da je procedura konverzije kredita veoma komplikovana jer je potrebna kompletna nova dokumentacija.
– Potrebne su nove procjene nekretnina koje zbog pada vrijednosti na tržištu više ne vrijede koliko su nekad vrijedile, znači morao bi obezbijediti dodatnu garanciju, novo uknjižavanje hipoteke, što više ne radi sud nego notari i mnogo više košta nego nekad, a tu je i niz drugih troškova koje bi morao platiti – istakao je naš sagovornik i dodao da je zbog tih razloga konverzija neprihvatljiva.
Franak je u proteklu godinu ojačao 31 odsto prema evru, odražavajući strah ulagača od eskalacije dužničke krize u evrozoni.
Ekonomski stručnjak Nikola Altiparmakov je istakao da je jedna od mogućih mjera i mehanizama kojim bi se korisnici stambenih kredita indeksiranih u švajcarskim francima zaštitili privremeno fiksiranje kursa koje je do 2015. godine uvedeno u Mađarskoj.
To je, prema riječima Altiparmakova, primjer loše politike jer je jedan od osnovnih principa u ekonomiji da ekonomski akteri koji na sebe preuzimaju rizike moraju da snose i njegove koristi i njegove gubitke.
Likvidnost
Viceguverner Švajcarske centralne banke Tomas Jordan juče je najavio da će u nastojanju da obuzda rast franka banka znatno povećati likvidnost u francima, a nije isključena ni mogućnost privremenog vezivanja te valute za evro.
On je upozorio da, uz sve što se dešava u SAD i evrozoni, jak franak čini dramatičnom situaciju u švajcarskoj privredi.
Stanje na finansijskim tržištima znatno se pogoršalo u proteklim sedmicama, rekao je on, ukazujući na snažna kolebanja kursa i izražen bijeg ulagača u imovinu koju smatraju sigurnom, poput franka. Glas Srpske