MOSKVA, Francuska namjerava da na predstojećem vanrednom samitu lidera zone evra istupi sa inicijativom za emitovanje jedinstvenih obligacija zone evra.
Ako takve hartije od vrijednosti budu uvedene – to će značiti da će bogate zemlje i regioni biti finansijski staratelji siromašnijih – piše britanski nedjeljnik “Sandej tajms”.
Povodom ove inicijative Pariza, britanski nedjeljnik je izveo optmistički zaključak o tome da se zona evra “brzo kreće ka pretvaranju u pravi, tačnije potpuni finansijski savez”.
Ipak, niz komentatora smatra takav zaključak – ishitrenim. U Berlinu se, ne bez osnova, plaše da će rezultat jedinstenih evroobligacija biti nove finansijske obaveze Njemačke, znači dodatni veliki troškovi državnog budžeta.
Situacija u zoni evra pogoršava se svakog dana. Krajem prošle nedjelje međunarodna rejting agencija “Standard i Purs” objavila je da razmatra mogućnost smanjenja kreditnog rejtinga Kipra.
Sa krajnje ozbiljnim upozorenjem istupio je u ponedjeljak na stranicama njemačkog “Handelsblata” evropski komesar Ginter Etinger. Prema njegovim riječima, moguće bankrotstvo Italije “dići će u vazduh” zonu evra, zato što zemlja neće moći da unosi uloge u Evropski fond finansijske stabilnosti.
Istovremeno, on je protiv uvećanja ovog fonda, za šta se sa svoje strane intenzivno zalaže šef Evropske komisije Žoze Manuel Barozo.
Svi sporovi vode se, u suštini, o tome šta da se radi u prvom redu – da se teškom bolesniku daju novi gutljaji kiseonika ili da se započne ozbiljna terapija. Prema mišljenju šefa sektora za integracije Evropskog instituta Nikolaja Kavešnjikova, likvidnošću se problem ne može riješiti.
Kriza državne zaduženosti nije finansijski problem, smatra naučnik. To je makroekonomski problem i to je strukturni problem.
“Centralizacija budžetske politike znači kao prvo bitno odustajanje od nacionalnog suvereniteta, a kao drugo prelazak na politiku preraspodjele. Grubo govoreći, Nijemci će još više platiti za sve. Pritisak na Angelu Merkel raste, što ne čudi. U šta će se sve pretvoriti ne usuđujem se da predviđam” – navodi on.
Mnogi eksperti, kao, recimo, glavni ekonomista njemačke Dojče Bank Tomas Majer govore o faktičkom nepovjerenju koje investitori imaju prema političarima – prenosi “Glas Rusije”.
Novi vanredni samit lidera zone evra na kom će biti tražene dodatne mjera stabilizacije jedinstvene valute biće sazvan u naredne dvije nedjelje.
Očekuje se da će odluka o njegovom datumu biti donesena na današnjem sastanku u Parizu francuskog predsjednika Nikole Sarkozija i kancelara Njemačke Angele Merkel. Između ostalog, po mišljenju eksperata, ovi pregovori neće biti jednostavni.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ma nema frke – sve je pod kontrolom, samo cepaj mala 🙂