PARIZ, Jedan od glavnih savjetnika francuskog predsjednika Nikole Sarkozija, Fransoa Perol, predložio je da se u cilju što bržeg i efikasnijeg rješavanja tekuće globalne finansijske krize osnuje planetarna “ekonomska vlada”, ili svjetska “supervlada”, objavljeno je u Parizu.
Perol smatra da, osim članica grupe osam najrazvijenijih zemalja (G8), u takvu svjetsku vladu treba da uđu i Kina, Indija, Brazil i niz afričkih država.
Osnovni zadatak globalne “supervlade” treba da bude usvajanje “novog Bretonvudskog sporazuma”, smatra savjetnik francuskog predsjednika za privredne probleme.
Bretonvudskim sporazumom, koji je postignut 1944. godine u SAD, postavljen je temelj ekonomsko- finansijskog ustrojstva svijeta nakon završetka Drugog svjetskog rata.
Ideju za postizanje novog Bretonvudskog sporazuma, koju je Sarakozi lansirao 25. septembra u francuskom gradu Tulonu, za sada su otvoreno podržali premijer Velike Britanije Gordon Braun, kao i predsjednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo.
Izrada novog globalnog sporazuma o načinu funkcionisanja svjetskog finansijskog sistema trebalo bi, prema riječima Perola, da počne akcijom usmjerenom u tri pravca.
Prvi pravac treba da vodi ka izgradnji sistema kontrole rada svih važnijih finansijskih institucija, što posebno važi za banke, rejtinške agencije i hedž fondove.
Drugi pravac aktivnosti bio bi usmjeren ka osnivanju operativnog rukovodećeg tijela, odnosno globalne ekonomske vlade, a treći se odnosi na postizanje sporazuma o uspostavljanju novog sistema valutno – novčane saradnje između najvećih država.
Stvaranje svjetske vlade, za koje se Perol zvanično zalaže, dosad je pominjano u vezi sa neformalnim, elitnim i polu-zatvorenim međunarodnim organizacijama, kao što su “Bilderberg klub”, “Komitet 300” i “Trilaterala”, koje okupljaju krem svjetske poslovno-finansijske i političke elite.
Perol smatra da je postojanje velikog nereda u valutno-novčanom mehanizmu, tokom devedesetih godina prošlog i u prvim godinama ovog veka, glavni uzrok sadašnje finansijske krize.
Francuski zvaničnik ocijenjuje da su u tom periodu “SAD, Kina i Evropa vodile, svaka za sebe, sopstvenu (valutno-novčanu) politiku” i da je to dovelo do tekućih teških poremećaja u finansijskoj sferi.
“Ne treba dopustiti da takvi razlozi budu uzrok pojave sličnih neprijatnih pojava”, naglasio je Perol, uz opasku da je sadašnja finansijska kriza “nesumnjivo najveća od Velike privredne depresije početkom tridesetih godina prošlog vijeka”.
Predlažući osnivanje “svjetske ekonomske vlade” Perol je, kako ocijenjuje izveštač ruske agencije Prajm – Tas iz Pariza, samo podrobnije obrazložio ideju za koju se sve upornije zalaže i njegov šef Sarkozi.
Francuski predsjednik je i juče, govoreći na skupu političkih prvaka Evropske unije u Briselu, ponovio da se u svojstvu predsjedavajućeg u 27-članom bloku zemalja, zalaže da “proširena osmorka” pre kraja ove godine održi samit na kome bi se utvrdila pravila za reformu kapitalističkog sistema.
Predsjednik SAD Džordž Buš je pre dva dana potvrdio da se u krugu G8 obavljaju konsultacije oko mogućnosti održavanja takvog skupa, ali nije naveo da li je moguće da se takav sastanak održi prije kraja ove godine.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.