PARIZ, Francuska vlada je odobrila plan privatizacije državnih nekretnina, među kojima i spomenika arhitekture, zamkova, ljetnjikovaca, kasarni, farmi, lovačkih domova.
Za 1.700 objekata vlada Nikole Sarkozija očekuje da će uprihodovati nekoliko milijardi evra, kojima će se pokrivati budžetski deficit, piše londonski Tajms.
Na prodaju će biti objekti u veoma zapuštenom stanju, jer država nema sredstava za njihovo održavanje.
Na listi su i veoma skupe nekretnine, kao što je hotel “De Seignelay” u centru Pariza i raskošni ljetnjikovac na obali Ženevskoj jezera.
Ministar finansija Fransoa Baroen nije želio da otkriva procjenjenu vrijednost nekretnine, ali Tajms podsjeća da je od 2005. godine država prodala nekoliko stotina objekata i zaradila tri milijarde evra. Ostvarena sredstva su završila u budžetima ministarstava i institucija u čijoj su nadležnosti bili objekti.
Nova rasprodaja će biti mnogo veća, a novac će se usmjeriti u federalni budžet. Za učešće u licitaciji pozvani su kako lokalni tako i strani kupci. Jedini uslov za potencijalne kupce je kontrola legalnosti sredstava investitora. Na taj način francuski službenici žele da izbjegnu ponavljanje skandala, koje su izazvali afrički diktatori kupovinom nekoliko zamkova u Francuskoj.
Francusko ministarstvo finansija će, sem toga, provjeriti i ciljeve kupovine nekih objekata, poučeno iskustvom prethodne prodaje istorijskog zdanja Nacionalne kovačnice novca i jedne banke po nižoj cijeni. Investitor je, oborivši cijenu, poslije izvjesnog vremena prodao nekretnine znatno skuplje.
Ideju privatizacije spomenika arhitekture podržali su i francuski istoričari, u nadi da će kupci imati dovoljno sredstava za restauraciju koju država ne može da priušti. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Uskoro će i Francuskinje na licitaciju, bez provjere porijekla kapitala. 🙂