BEOGRAD, Preuzimanjem slovenačkog Fruktala, Nektar će izaći na tržište EU i plasirati proizvode u Bugarskoj, Rumuniji, Mađarskoj, Italiji, a u budućnosti i u Austriji.
Bojan Radun, direktor kompanije iz Bačke Palanke, kaže da će se “ubuduće razvojni projekti Fruktala i Nektara raditi zajedno, i to na onim lokacijama na kojima to najviše ima smisla. Tako da je sigurno da će se neke investicije odigrati u Srbiji, a neke u Sloveniji”.
On kaže i da će oba brenda nastaviti paralelno da postoje na tržištu, kao i da će biti zadržani svi programi Fruktala – i sokovi i dječje kašice i hrana.
Na pitanje da li će se Fruktalovi sokovi praviti od srpskog voća, on odgovara da se u posljednjih desetak godina Fruktal značajno preorijentisao i uvozio voće iz Španije, Italije, Poljske.
“To je ono što će se sigurno mijenjati. Ono što je do juče, na primjer, kupovano iz Španije, a raste i uspjeva u Srbiji, sigurno će dolaziti isključivo iz Srbije. Dakle, srpsko voće u ‘fruktal’ sokovima”, naglašava Radun.
Radun kaže i da je spajanjem Nektara i Fruktala nastala kompanija koja je u regionu apsolutni rekorder u proizvodnji negaziranih bezalkoholnih pića i koja je među 20 najvećih u Evropi, sa oko 1.300 zaposlenih i godišnjom prodajom vrijednom oko 150 miliona evra.
“U ovom trenutku nije u planu nikakva racionalizacija proizvodnje, niti smanjenje broja zaposlenih, jer i Nektar i Fruktal i Heba, koja je u našem vlasništvu, imaju optimalan broj radnika”, dodaje on.
Direktor Nektara objašnjava i da je inicijativa za preuzimanje Fruktala “došla sa druge strane, odnosno iz Pivare Laško, koja je preko Pivare Union imala većinski paket akcija u Fruktalu”.
“Dobro smo razmislili, mnogo puta prošli kroz poslovni plan… Namjera nam je da nastavimo da gradimo zdravu kompaniju. Nismo uložili novac u nekretnine, zemljište ili nešto što ne donosi profit. Ubjeđen sam da smo uradili pravu stvar”, smatra on.
Nektar otvara vrata drugim srpskim firmama
“Mislim da će ova transakcija omogućiti i lakši pristup ostalim privrednicima iz Srbije koji imaju namjeru da posluju u Sloveniji”, kaže Dmitar Polovina, predsjednik Privredne komore Slovenije u Srbiji. Prema njegovim riječima, logično je što slovenačka javnost sa setom gleda na to što jedan od njihovih najvećih brendova prelazi u srpske ruke. “Slično je bilo kada su potrošači u Srbiji bili razočarani što Soko Štark postaje hrvatsko vlasništvo. Međutim, sve je to relativno, jer se potrošači vezuju za brend, a ne za vlasnika. Niko nije prestao da kupuje čokoladnu bananicu kada je Štark prodat”, zaključuje Polovina.
Nema negativnih iskustava iz Slovenije
Radun kaže i da “bez obzira na to što je proces preuzimanja bio težak i pun trzavica, ja zaista ne mogu da kažem da sam imao neprijatnosti. Naša iskustva nisu negativna”.
“Iskreno se nadam da ćemo otvoriti vrata slovenačkog tržišta i drugim kompanijama iz naše zemlje, jer vjerujem da postoje firme koje imaju i planove, ali i mogućnosti da prošire svoje poslovanje”, napominje on.
Vlasnik Nektara ističe da mu ne smeta i da shvata pisanje lista Delo po kome su vremena kada su slovenačka preduzeća osvajala Balkan odavno prošla i da se gubi prepoznatljivosti bivših slovenačkih “paradnih konja“. Delo piše i da je „ironija što Fruktal kupuje firma iz Srbije, sa tržišta na koje toliko želi da prodre proizvođač sokova iz Ajdovščine“.
“Mogu da razumijem da dio javnosti misli da gubi nešto svoje, ali niti će građani Slovenije izgubiti Fruktal, niti će taj brend izgubiti sjaj. Naprotiv, radićemo na tome da ga unaprijedimo, i to će biti najbolja poruka”, navodi Radun. Blic, Press