PITSBURG, Predstavnici najvećih svjetskih ekonomija dogovorili su se da postepeno ukinu subvencije za naftu i ostala fosilna goriva, koja doprinose emisiji ugljendioksida, u okviru napora svijeta da se izbori sa globalnim zagrijavanjem.
Međutim, groupa 20 lidera industrijski najrazvijenijih država i zemalja sa privredama u naglom razvoju, koji su u petak završili dvodnevni samit u SAD, nije se detaljnije pozabavila pitanjem finansijske pomoći zemljama u razvoju da se izbore sa klimtskim promjenama, što je jedan od uslova za uspješno okončanje pregovora o novom globalnom klimatskom dogovoru, koje treba da zamjeni sada važeći Protokol iz Kjota.
Protokolu važnost ističe 2012. godine, a njegov nasljednik trebalo bi da bude formulisan na sastanku u Kopenhagenu, zakazanom za decembar 2009.
Prema podacima koje je iznio Rojters, godišnje se u svijetu nekih 300 milijardi dolara potroši na subvencionisanje cijena goriva, čime se pospješuje njihova potrošnja, a time i emisija štetnih gasova.
Dogovor – koji su podržali svi učesnici samita, uključujući i Rušiju, Indiju i Kinu – britanska agencija ocjenjuje kao pobjedu američkog predsjednika Baraka Obame, čiji je kredibilitet kao borca protiv klimatskih promena ugrožen slabim izgledima da Senat do decembra usvoji zakon o smanjenju emisija CO2.
Eliminisanje subvencija na fosilna goriva do 2020. godine smanjilo bi emisiju gasova sa efektom staklene bašte za 10 procenata do 2050, izračunala je Međunarodna agencija za energetiku (IEA).
Ekološki aktivisti su pozdravili ovaj potez G20, ali su izrazili nezadovoljstvo činjenicom da ništa nije odlučeno o pomoći nerazvijenim da se izbore sa globalnim otopljavanjem.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.