MOSKVA, Libijski vođa Moamer Gadafi predložio je danas, tokom razgovora sa ruskim predsjednikom Dmitrijem Medvedevom, da se pojača energetska saradnja dvije zemlje, ocijenivši da je to, u okolnostima koje sada vladaju u svijetu, veoma bitno.“Mi smatramo saradnju u oblasti nafte i gasa naročito važnom u ovom trenutku”, izjavio je Gadafi i dodao da Moskvu i Tripoli povezuje “zajednički prilaz u vođenju naftne i gasne politike”.
Gadafi je ukazao da je, imajući u vidu značaj energetske saradnje dvije strane, njegovoj državanoj delegaciji, koja se od danas nalazi u zvaničnoj posjeti Rusiji, specijalno priključen i rukovodilac libijske Nacionalne naftne kompanije.
U krugovima analitičara se vjeruje da će Medvedev, a takođe i premijer Rusije Vladimir Putin, razgovarati sa Gadafijem i o mogućnosti ulaska njegove zemlje u “gasni OPEK” koji za sada osim Rusije obuhvata Iran i Katar.
Gadafi se tokom današnjnih pregovora sa Medvedevom založio i za značajnije proširenje saradnje dvije zemlje i na civilni sektor libijske ekonomije.
“Vrata za veću međusobnu saradnju u civilnoj sferi su otvorena”, kazao je Gadafi i dodao da su “ruske kompanije već počele da rade u libijskoj privredi”, što je bitna razlika od ranijeg perioda kada su dvostrane veze razvijane uglavnom u vojno – političkoj sferi.
Libijskom vođi dozvoljeno je juče, po dolasku u Rusiju, da postavi beduinski šator u unutrašnjosti Kremlja, izjavio je izvor iz ruske predsjedničke administracije.
Vrt iznad rijeke Moskove, smješten je između predsjedničkih zgrada i Velike kremaljske palate predsjednika Dmitrija Medvedeva. Šator je ukrašen tkaninama sjeverne Afrike, a ispred je postavljen metalni roštilj, dok je unutar šatora instaliran veliki televizor, javila je agencija Rojters.
Gadafi, koji je i sam rođen u beduinskom šatoru 1942. godine, često dočekuje strane posjetioce u šatoru postavljenom na ruševinama njegove rezidencije u Tripoliju, koja je uništena tokom američkog bombardovanja 1986. godine.
Tokom posjete Parizu prošle godine Gadafi je podigao šator u dvorištu predsjedničke rezidencije.
Rusija često udovoljava različitim zahtjevima državnika koji dolaze u posjetu zemlji.
Kremlj je 2001. godine izveo opsežnu logističku operaciju kako bi lideru Sjeverne Koreje Kim Džong Ilu, koji je poznat po averziji prema avionima, omogućili dvetodnevno putovanje oklopnim vozom do Moskve.