BEOGRAD, Pretkvalifikacioni tender za izražavanje interesa za privatizaciju farmaceutske fabrike Galenika biće objavljen u utorak, 15. decembra.
Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić je objasnio da je planiran dvoetapni tender koji podrazumjeva da se u prvoj fazi vidi da li ima zainteresovanih kupaca koji će biti spremni da za 100 odsto kapitala Galenike ponude cijenu koja nije manja od 200 miliona evra.
Na taj način će se ispitati tržište da bi se nakon što se utvrdi da li ima zainteresovanih potencijalnih kupaca raspisati obavezujući tender. Najavljeno je da obavezujući tender neće biti prije januara 2010. godine za kada je planirano da se završi fabrika farmaceutskih proizvoda u čiju izgradnju je uloženo 60 miliona evra. Ministar ekonomije i regionalnog razvoja je naveo i da će se odustati od tendera ako se ne dobiju povoljne ponude.
Kompanija Galenika predstavlja srpski brend sa 65 godina dugom tradicijom i zajedno sa vršačkim Hemofarmom čini okosnicu farmaceutske industrije. Direktor Galenike Nenad Ognjenović nedavno je izjavio je da ako dođe do privatizaciju firme, on očekuje da se “zadrži isti broj zaposlenih i još više poveća produktivnost i izvoz preduzeća”. Prema njegovim riječima, Galenika je započela velike investicije, od kojih je najveće ulaganje u fabriku čvrstih farmaceutskih preparata.
Kapacitet ove fabrike biće dvije milijarde tableta i 100 miliona kapsula godišnje, i njenom izgradnjom će se udvostručiti kapaciteti. Započeta su i ulaganja u Centar kontrole kvaliteta i u Institutut za istraživanje i razvoj kao i novog magacina za skladištenje sirovina i pakovanja, a ukupna vrijednost ovih investicija procijenjena je na oko 15,5 miliona evra.
Galenika posjeduje zavidnu imovinu – upravnu zgradu i pogone, Institut za razvoj i kontrolu kvaliteta, nekoliko lokala u zemlji , pogon u Dusanovoj ulici u Beogradu za proizvodnju dentala, oko 40 hektara zemlje u svom vlasništvu kao i nekoliko predstavništava u inostranstvu.
Malo je poznato da je i Galenika u Crnoj Gori osnovala preduzeće sa mješovitim kapitalom gdje je vlasnik 75 odsto republika Srbija, a 25 odsto kapitala vlada Crne Gore. Riječ je o fabrici cefalosporina koja se nalazi u Podgorici i koja je puštena u radu u maju ove godine.
Galenika za sada, bez obzira na krizu ‘drži korak’ pa tako njeni lijekovi nisu deficitarni, a prema riječima Ognjenovića neosjetan je i pad prodaje. Ova firma nalazi se i u grupi preduzeća čijih će 15 odsto akcija biti podijeljeno besplatno građanima. Ako se usvoje izmjene Zakona o podjeli besplatnih akcija, te akcije će građani dobiti i prije završetka privatizacije.Tanjug