BEOGRAD, Očekuje se da će isporuka gasa za Srbiju kroz gasovod “Južni tok” početi krajem 2015. godine, kažu u Gaspromu za list Politika.
Sergej Jemeljanov, prvi zamjenik generalnog direktora ”Gasprom eksporta”, je podsjetio da je osnovni sporazum o saradnji u izgradnji gasovofa “Južni tok” između Gasproma i Srbijagasa potpisan 15. maja u Sočiju, a da je sledeći korak osnivanje zajedničkog preduzeća, koje će biti odgovorno za razvoj, gradnju i, u budućnosti, rad dijela tog gasovoda kroz Srbiju.
Jemeljanov kaže da struktura dionica u tom zajedničkom preduzeću treba da bude u odnosu 51 Gasprom, prema 49 odsto Srbijagas. “Do sada je sve išlo po planu i ne vidim razlog za sumnju u uspjeh izvršenja projekta. Očekuje se da će isporuka gasa kroz gasovod početi krajem 2015. godine, barem u probnoj fazi”, kaže on.
On kaže da će detalji biti poznati čim bude spremna studija izvodljivosti za cijeli projekat, te da u međuvremenu može da da samo opšte parametre – planirani kapacitet ”Južnog toka” je 63 milijarde kubnih metara godišnje, njegov podvodni dio biće dugačak 900 kilometara spajajući obale Rusije i Bugarske.
Jemeljanov smatra da je neosnovan skepticizam onih koji ne vjeruju da će se graditi ”Južni tok” i da je prioritet Gasproma gasovod ”Sjeverni tok”. Jemeljanov kaže da su oba gasovoda sastavni dijelovi nove arhitekture evropske energetske sigurnosti i od vrhunskog prioriteta za Rusiju i evropske potrošače.
On smatra da ”Južni tok” i evropski gasovod Nabuko nisu suprotstavljeni projekti. “Važno je imati u vidu da je ‘Južni tok’ zasnovan na zdravoj ekonomskoj računici, finansijskim mogućnostima i na čvrstoj bazi izvora, što Nabuko nema”, tvrdi Jemeljanov. Jemeljanov je govorio i o mogućnosti da u budućnosti Srbija kupuje gas direktno od ”Gasprom eksporta”, a ne od Jugorosgasa, čije visoke marže još više uvećavaju krajnju cijenu gasa.
“Mora se izbjeći konfuzija po ovom pitanju. Jugorosgas je osnovan na osnovu sporazuma dvije vlade, potpisanog 1996. godine. Glavni cilj nije ostvarivanje dobiti od kupovine i prodaje ruskog gasa, već razvijanje sistema prenosa gasa u južnoj Srbiji, kao i obezbjeđenje isporuka gasa za ovaj dio države, uključujući grad Niš. Cjelokupna dobit kompanije je trošena za ostvarenje ovih ciljeva, na korist Srbije i njenog naroda”, kaže on.
Prvi zamjenik generalnog direktora ”Gasprom eksporta” kaže da navedeni model ne predstavlja izuzetak za Srbiju, već je ustaljen postupak koji se primjenjuje i u drugim zemljama, kao što je na primjer Njemačka. B92