MOSKVA, Ruski gasni gigant “Gasprom” će do 2020. godine godišnje izvoziti do 250 milijardi kubnih metara gasa, a svoj udio u isporukama Evropi, na osnovu već potpisanih dugoročnih ugovora, povećaće sa 26 na 33 odsto, izjavio je zamjenik predsjednika upravnog odbora tog koncerna Aleksandar Medvedev.
Usprotivivši se ukidanju dugoročnog ugovaranja isporuka ruskog gasa evropskim potrošačima i prelasku na formiranje cijena na berzanskim principima, Medvedev je istakao da nema dokaza da će prelaskom na slobodno tržište cijene biti niže od cijene koja se formira na bazi nafte.
Na prednosti slobodnog formiranja cijena može se računati jedino u slučaju da ponuda gasa bude znatno veća od tražnje, dok će u protivnom prelaskom na berzansku trgovinu cijena tog energenata u mnogo većoj mjeri zavisiti od događaja u svijetu, objasnio je on.
Medvedev je podsjetio da u dugoročnoj perspektivi samo Rusija, Iran i Katar mogu da podmire svjetsku tražnju gasa, prenio je Itar-Tas.
Demantujući mogućnost formiranja gasnog kartela sličnog naftaškom OPEK-u, on je ukazao da se organizacija tržišta gasa kardinalno razlikuje od naftnog, zbog nemogućeg usklađivanja kvotirane proizvodnje i sistema dugoročnih ugovora.
Medvedev je najavio da “Gasprom” namjerava da usaglasi cijenu centralnoazijskog gasa sa proizvođacima najkasnije do kraja ove godine. Najveći potrošač ovog gasa je Ukrajina, a predsjednik “Naftogasa Ukrajine” Oleg Dubin je upozorio da će, u slučaju poskupljenja gasa, porasti i tarifa za njegovo skladištenje u ukrajinskim podzemnim spremištima.
Uzbekistan, Kazahstan i Turkmenistan su u prvoj polovini marta objelodanili nameru da cijenu svog gasa u 2009. godini izjednače sa srednjeevropskom.
Predsjednik “Gasproma” Aleksej Miler je na nedavnom sastanku sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom izjavio da bi 2008. godine prosječna evropska cijena gasa mogla da iznosi 378 dolara, pa čak i 400 dolara za hiljadu kubnih metara.
Cijene gasa za ruske potrošače će se postepeno povećavati, kako bi isporučioci gasa do 2011. godine ostvarivali jednake prihode na domaćem i stranim tržištima. Miler je, međutim, istakao da će i posle izjednačavanja cijena, “cijene gasa u Rusiji u svakom slučaju biti za 40 odsto niže od evropskih”, jer je transport najveća stavka u evropskoj cijeni.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.