“Gasprom” spreman da razmotri prijedlog Janukoviča

LONDON, Ruska energetska kompanija “Gasprom” spremna je da razmotri mogućnost investiranja u ukrajinski sistem za transport prirodnog gasa, izjavio je zamjenik predsjednika uprave te kompanije Aleksandar Medvedev.
Na konferenciji za štampu u Londonu, gdje se nalazi radi susreta sa predstavnicima poslovnih krugova, Medvedev je naglasio da bilo kakve moguće investicije te vrste ne otklanjaju za “Gasprom” neophodnost izgradnje gasovoda “Južni tok” i dodao da taj koncern planira da počne izgradnju “Južnog toka” u decembru 2010. Na molbu da prokomentariše vesti da je novoizabrani predsjednik Ukrajine Viktor Janukovič pozvao Rusiju da učestvuje u modernizaciji ukrajinskog sistema za transport gasa, Medvedev je rekao da o tom prijedlogu Janukoviča zna samo iz štampe.
On je, ipak, dodao da je ruski gasni džin spreman da razmotri i prouči mogućnost investiranja u ukrajinski gasnotransportni sistem, prenosi agencija Prajm-Tas.
Ruski list “Komersant” je objavio da Janukovič namjerava da predloži “Gaspromu” da, između ostalih, učestvuje u modernizaciji ukrajinskog sistema za transport gasa, što bi doprinjelo povećanju njegovog kapaciteta na 80 milijardi kubnih metara.
“Gaspromova” davna želja je da dobije udio u ukrajinskom sistemu za transport gasa, ali su protivljenje ukrajinskih vlasti i sporovi oko cijena primorali tu kompaniju da razradi alternativne maršrute za isporuke ruskog gasa u Evropu, uključujući “Južni tok”, kapaciteta 63 milijarde kubnih metara.
Medvedev je izrazio nadu da će ostati na snazi svi uslovi desetogodišnjeg gasnog sporazuma s Ukrajinom, potpisanog 2009. posle prekida isporuka ruskog gasa u Evropu, bez obzira na ishod predsjedničkih izbora u toj zemlji.
On je takođe ukazao da ruski gasni monopolista neće mjenjati uslove sporazuma s evropskim kupcima koji se tiču plaćanja kazni za kršenje sporazuma u slučajevima kada dolazi do smanjenja obima potrošnje gasa (sporazumi po sistemu uzmi ili plati).
Zamjenik generalnog direktora “Gasprom eksporta” Sergej Čelpanov je u novembru prošle godine izjavio da “Gasprom” može da uvede kaznene sankcije evropskim kupcima zbog manjih kupovina gasa od dogovorenih usljed smanjene potrošnje, podsjetila je agencija Rojters.
Medvedev je podvukao da će novi sporazumi s evropskim kupcima omogućiti “Gaspromu” da ostane konkurentan prodavac na tržištu.
On je takođe rekao da “Gasprom” nije odložio rok za uvođenje u eksploataciju džinovskog nalazišta gasa “Štokman” u Barencovom moru, već da je pomjeren samo rok za donošenje konačne investicione odluke.
Prošle sedmice je kompanija “Štokman divelopment”, operater osvajanja prve faze “Štokmana” u kojoj “Gasprom” ima udio od 51 odsto, saopštila da planira da počne proizvodnju gasa na nalazištu “Štokman”, s rezervama od 3,8 biliona kubnih metara, u 2016. za isporuke gasovodom i u 2017. radi proizvodnje tečnog prirodnog gasa.
Prvobitno je “Gasprom” bio planirao da u 2000. godini počne eksploataciju “Štokmana”, sa rezervama dovoljnim za podmirivanje jednogodišnje svjetske tražnje gasa, a posljednji rok je bio planiran za 2013-2014. Pomjeranje usvajanja konačne investicione odluke za godinu dana, na 2011, možda neće ni uticati na početak eksploatacije samog projekta, u kojem su partneri “Gasproma” francuski “Total” i norveški “StatoilHidro”, rekao je Medvedev.
On je potvrdio planove za dobijanje 23,6 milijardi kubika gasa godišnje na “Štokmanu” u okviru prve faze i 70-90 milijardi kubika nakon otpočinjanja eksploatacije punim kapacitetom, pri čemu budžet za prvu fazu od 15 milijardi dolara može biti povećan 25-30 odsto.
Medvedev smatra da tečni prirodni gas u potpunosti može da konkuriše gasu iz škriljaca koji se proizvodi u SAD, a čija je ekspanzija proizvodnje u toj zemlji dovela do toga da Rusija prošle godine izgubi vodeću poziciju u svijetu po proizvodnji gasa.
On je dodao da odluka o pomjeranju usvajanja investicione odluke za “Štokman” neće uticati na plan puštanja u eksploataciju gasovoda “Severni tok” po dnu Baltičkog mora, čija osnovna resursna baza treba da postane upravo to nalazište.
Taj gasovod, čije će dvije dionice biti puštene u rad u 2011. i 2012, treba da bude jedna od maršruta koje će zaobilaziti Ukrajinu, preko čije teritorije se transportuje oko 80 odsto ukupnih isporuka ruskog gasa u Evropu i s kojom je “Gasprom” već dva puta za posljednjih pet godina imao nesporazume oko cijena tog energenta.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts