DETROIT, Američki proizvođač automobila “General Motors” okončao je otplatu ukupno 5,8 milijardi dolara duga vladama SAD i Kanade, koje su mu prošle godine zajmovima pomogle da se spase od propasti.
Nekada najveći svjetski proizvođač automobila isplatio je 4,7 milijardi dolara američkoj i 1,1 milijardu kanadskoj vladi. Uprava “General Motorsa”, koji je u julu 2009. izašao iz bankrotstva, obećala je prije dvije sedmice da će najkasnije do juna otplatiti kredite dobijene od američkog Ministarstva finansija i kanadske agencije za finansiranje trgovine “Export Development Canada” (EDC).
“Naša sposobnost da otplatimo te zajmove manje od godinu dana nakon izlaska iz bankrotstva predstavlja znak da je naš plan za izgradnju novog ‘General Motorsa’ djelotvoran”, izjavio je izvršni direktor američke divovske kompanije Ed Vitaker.
On je dodao da je to, takođe, značajan korak ka konačnom smanjenju udjela koje u kompaniji posjeduju SAD i Kanada.
“General Motors” dobio je od američke vlade oko 52 milijarde dolara i 9,5 milijardi od vlada Kanade i Ontarija u vidu podrške za spasavanje. Veći dio pomoći konvertovan je u obične i preferencijalne akcije u toj kompaniji, koje nisu obuhvaćene ovom otplatom zajmova. Američko Ministarstvo finansija posjeduje 60,8 odsto udjela u običnim akcijama “General Motorsa”, “Export Development Canada” je vlasnik 11,7 odsto akcija, Komisija za zdravstvo Sindikata “United Auto Workers” ima 17,5 odsto, a stari “General Motors” vlasnik je deset odsto akcija nove kompanije, koja je iz bankrota izašla mnogo manja. Administracija američkog predsjednika Baraka Obame saopštila je da je okončanje Vladinog vlasništva u “General Motorsu” njen glavni prioritet.
Restrukturiranje “General Motorsa”, sprovedeno tokom stečajnog postupka, obavljeno je kako bi kompanija postala znatno manja i fleksibilnija i na taj način što prije počela da posluje s profitom. “General Motors” je objavio da je u periodu od izlaska iz bankrota u julu prošle godine do kraja 2009. zabilježio neto gubitak od 4,3 milijarde dolara. Tokom globalne ekonomske krize “General Motors” je zatvorio 14 fabrika i otpustio više od 65.000 radnika u SAD gdje trenutno zapošljava oko 40.000 ljudi.
Kako bi poboljšao svoje performanse “General Motors” je objavio da će investirati 257 miliona dolara u fabrike za proizvodnju sljedeće generacije ševrolet malibua u Detroitu i Kanzasu.
SAD
• 4,7 milijardi dolara vraćeno Vladi SAD
• 1,1 milijarda dolara vraćena Vladi Kanade
• 52 milijarde dolara pomoć Vlade SAD
• 9,5 milijardi dolara pomoć vlada Kanade i Ontarija
• 60,8 odsto vlasnički udio Vlade SAD
• 11,7 odsto vlasnički udio Vlade Kanade
Otplata kredita prije roka
“General Motors” je vratio kredite pet godina prije roka, što ukazuje na namjeru kompanije da smanji državni udio u svojoj vlasničkoj strukturi.
Kompanija želi da otkupi državne udjele i po tom osnovu i dalje duguje 45,3 milijarde dolara Vladi SAD i 8,1 milijardu Vladi Kanade. Div iz Detroita planira da isplati obje vlade javnom ponudom akcija, koja bi mogla da bude realizovana do kraja godine. Reuters