BANJALUKA, Najvrednija banjalučka preduzeća, nekadašnji nosioci razvoja cijele regije, proteklih godina prodata su u procesu privatizacije u bescjenje.
Većinski državni kapital u desetak najdrastičnijih primjera procijenjen na više od 130 miliona KM, putem licitacija i tendera koje je sprovela Direkcija za privatizaciju RS, došao je u ruke novih vlasnika za nešto više od pet miliona maraka.
Tako je paket od 65 odsto državnih akcija u “Jelšingrad – Livnici”, procijenjen na iznad 90 miliona KM, slovenački “Livar” na tenderu kupio za 100.000 KM. Za nekoliko puta manje novca od procijenjene vrijednosti novi vlasnici došli su i do “Mljekare”, “Vitaminke” i “Fruktone”. “Mljekaru”, u kojoj je državni udio od 65,75 procenata procijenjen na 7,2 miliona KM, kupila je “Mlekara” iz Subotice za pola miliona KM.
Švajcarska firma “Kreis Inditriehandel” postala je vlasnik 66,35 procenata fabrike za preradu voća i povrća “Vitaminka” za 250.000 KM, iako je vrijednost državnog kapitala bila procijenjena na 10,4 miliona KM. Isti kupac preuzeo je i fabriku sokova “Fruktona”, u kojoj je 51,09 odsto državnih akcija, vrijednovanih 5,1 milion, platio 25.000 KM.
Po mišljenju analitičara, daleko ispod cijene prodata je i Fabrika duvana Banjaluka, u kojoj je državni udio u vlasništvu procijenjen na 3,8 miliona maraka. Njen novi većinski vlasnik (55 odsto) za dva miliona KM postala je banjalučka firma “Antonić trade”.
Među primjerima šablonske privatizacije banjalučkih preduzeća je i prodaja trgovačkog lanca “Merkur”. Preduzeće koje raspolaže trgovinama smještenim na najatraktivnijim lokacijama u centru Banjaluke, ali i drugim gradovima u RS, za svega 716.677 KM kupio je, i to starom deviznom štednjom, biznismen iz Mrkonjić Grada Mladen Milanović.
I ovo preduzeće prodato je ispod procijenjene vrijednosti, koja je iznosila 1,5 miliona KM.
Posebno mjesto u banjalučkoj privatizacionoj slagalaci zauzimaju dva nekadašnja giganta “Čajavec holding” i “Incel holding”. Do preduzeća ovih holdinga koja su privatizovana novi vlasnici došli su po mnogo nižim cijenama od procijenjene vrijednosti državnog kapitala. Kupce su posebno privlačile atraktivne lokacije “Čajavčevih” fabrika smještenih u strogom centru Banjaluke. Tako je većinski udio u preduzeću “Čajavec – Sistemi upravljanja”, procijenjenom na 6,3 miliona KM, prodat za 100.000 maraka.
“Incelov” pogon “Celex” za sedam puta manji iznos od procijenjenog kupila je firma “Eco Invest”. Slovaci su 65 odsto kapitala, čija je vrijednost procijenjena na 7,4 miliona, kupili za pola miliona KM.
Jakšić: Katastrofalan koncept privatizacije
Ekonomski analitičar Duško Jakšić proces privatizacije velikih preduzeća iz Banjaluke u proteklim godinama ocjenjuje katastrofalnim.
“Posebno loš bio je program privatizacije strateških preduzeća, čemu svjedoči katastrofalno stanje u kojem su se našli ‘Čajavec’ i ‘Incel’. Od ‘Čajavca’ nije ostalo ništa, a i ono što je privatizovano učinjeno je zbog atraktivnih lokacija preduzeća, a ne zbog pokretanje proizvodnje. Nedopustivo je bila duga lista strateških preduzeća, a najveći nonsens je da su se na njoj našle i veterinarske stanice”, ističe Jakšić.
Dodaje da je kroz privatizaciju velikih banjalučkih preduzeća veliki broj radnika ostao na ulici i da nije učinjeno ništa na razvoju. Izvor: Nezavisne novine
PREDUZEĆE PROCJENA PRODATO
“Jelšingrad” 90 miliona KM 100.000 KM
“Mljekara” 7,2 miliona KM 500.000 KM
“Vitaminka” 10,4 miliona KM 250.000 KM
“Fruktona” 5,1 miliona KM 25.000 KM
Fabrika duvana 3,8 miliona KM 2,5 miliona KM
“Merkur” 1,5 miliona 716.677 KM
stara deviz. štednja
“Incel” 7,4 miliona 500.000 KM
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.