BEOGRAD, Prvi ekonomista Svjetske banke za Evropu i Aziju Indermit Gil izjavio je da Vlada Srbije neefikasno troši novac “na puno stvari”, ocijenivši da je njen prioritet modernizacija preduzeća.
On smatra da se Srbija kreće u dobrom pravcu, mada presporo, te da je vrijeme da ponovo ima privredni rast i da je politika Svjetske banke da joj u tome pomogne.
Gil je istakao da bi Srbija trebala na prvom mjestu da se integriše sa inostranstvom, napominjući da zemlje poput Slovenije i Slovačke izvoze duplo veću količinu svog bruto domaćeg proizvoda od Srbije, te ocijenio da Srbija može mnogo više da uradi na polju izvoza.
Prema njegovim riječima,istovremeno bi trebalo modernizovati državna preduzeća, što bi, takođe, podstaklo rast, kao i poboljšanje poslovne klime.
“Kada je riječ o poslovnoj klimi, Srbija je dosta nisko kotirana i prema listama Svjetske banke je tek na 92 poziciji”, izjavio je Gil za Radio-televiziju Srbije.
Na pitanje kada će građani Srbije osjetiti poboljšanje situacije, prvi ekonomista Svjetske banke za Evropu i Aziju rekao je da to zavisi od srpske vlade i mjera koje će preduzeti.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Apsolutno se slazem sa konstatacijom da treba modernizovati drzavna preduzeca.Ali pre bilo kakve modernizacije,po mom misljenju trebamo promeniti svest radnika u drzavnim preduzecima tj: nazalost velika vecina radnika u drzavnim preduzecima ne ophodi se prema poslu i sredstvima za rad kao radnici u privatnim preduzecima.Stite ih raznorazni sindikati ( koji su nazalost uzeli mnogo maha ) i bukvalno u pojedinim preduzecima imaju izvrsnu vlast,odnosno rukovodioci su nemocni da se po zakonskim normama obracunaju sa neradnicima i nestrucnim radnicima koji su i postavljeni sindikalno na pojedina radna mesta.Kada svest radnika bude na nivou (nemackog radnika) odnosno da cuvaju sredstva za rad (vozila,masine…. ) i kada budu postovali radno vreme i dali svoj maksimum u radu,tada ce im biti i plate vece i jos bolji uslovi rada i tek onda mozemo da razgovaramo o nekoj modernizaciji. Sta nam vredi da se modernizujemo ako cemo sve upropastiti u naj kracem mogucem roku.Radnici moraju da shvate da sama modernizacija krece od njih samih a nakon toga ide i sve ostalo.Rukovodioci su tu da obezbede posao ,sredstva za rad i organizuju posao ali ako radnici ne izvrsavaju ono za sta trebaju da su osposobljeni nikakva modernizacija nama nemoze pomoci.Moramo promeniti svest u nama samima a ne da se vodimo logikom “nemogu oni mene malo da plate koliko ja mogu malo da radim”.