BRISEL, Lideri Kine i EU razmatraće u srijedu pitanja u vezi sa trgovinom i ekonomskom krizom nakon što je Peking otkazao posljednji susret zbog spora o tibetanskom duhovnom vođi dalaj-lami.
Samit, koji će biti održan u Pragu, prvobitno je planiran za prošli decembar, ali Kina je otkazala sastanak kao znak protesta zbog susreta francuskog predsjednika Nikole Sarkozija i dalaj-lame u Poljskoj.
Češki predsjednik Vaclav Klaus ugostiće kineskog premijera Vena Žiabaoa u Pragu zajedno sa predsjednikom Evropske komisije Žozeom Manuelom Barosom i visokim predstavnikom EU za inostranu politiku Havijerom Solanom.
“Ovo je samit popravki, a to je upravo problem, da se samo pokušavaju stvari popraviti”, kaže analitičar Džon Foks pri Evropskom savjetu za inostrane poslove, dodajući da će teška politička pitanja i dalje biti neriješena.
“Najbolja stvar je da se samit održava i da ga neće spriječiti ljutnja Kine na češke političare zbog Tajvana, Tibeta ili dalaj-lame”, rekao je on.
Direktor Centra za evropske studije na Univerzitetu Fudan u Šangaju Ding Čun rekao je da će Evropa i Kina sada direktno pregovarati o finansijskoj krizi i novom odnosu snaga nakon krize.
“Obje strane nadaju se multipolarnoj strukturi svijeta. Nadaju se reformi međunarodnog finansijskog sistema i oni žele da putem bliske saradnje riješe globalnu finansijsku saradnju”, rekao je on.
Trgovinska razmjena između EU i Kine porasla je proteklih godina gdje je EU glavna destinacija za kinesku robu, a Kina najveći trgovinski partner bloku, izuzev SAD.
Prošle godine trgovinska razmjena iznosila je 326 milijardi evra.
Kina i Evropa ipak imaju dosta nesuglasica o trgovinskoj saradnji.
Kineska vlada saopštila je u petak da će tražiti od EU da ublaži limite na izvoz visoke tehnologije u Kinu i da ponovo razmotri svoju antidamping politiku.
Damping je neformalan izraz za prodaju proizvoda u stranoj zemlji po cijeni ili nižoj nego u zemlji izvoznici, ili po proizvodnoj cijeni.