BRISEL, Grčka dužnička drama biće glavna tema današnjeg sastanka ministara finansija evrozone u Briselu, gdje treba da se vidi da li je Atina ispunila uslove koje su postavili međunarodni povjerioci u zamjenu za finansijsku pomoć koja će zemlju spasiti od bankrota.
Sastanak će uslijediti nakon što je grčki parlament rano jutros odobrio nove oštre mjere štednje u budžetu za 2013, što je bila posljednja prepreka koju je Atina savladala kako bi osigurala stranu pomoć i time sebe spasila od bankrota.
Ipak, danas se ne očekuje neka specijalna odluka u Briselu o isplati dugo čekane tranše od 31,5 milijardi evra, koja je zadržana od juna.
Prije oslobađanja sredstava, dijela drugog paketa međunarodne pomoći za Grčku, evrozona čeka izvještaj “trojke” povjerilaca – Evropske unije, Evropske centralne banke i Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/.
Ministri će, najvjerovatnije, razmatrati da li Grčka ispunjava uslove pomoći i kako riješiti pitanje rastućeg duga zemlje.
Sa dugom koji će do 2020. godine premašiti 120 odsto društvenog bruto proizvoda neki zvaničnici evrozone vjeruju da je Atini potrebno dodatno vrijeme da ispuni sve uslove.
Ali to dodatno košta i teška je opcija kada evropska ekonomija pada u recesiju, a vlada želi da smanji potrošnju.
U međuvremenu, pritisak na Španiju je oslabio. Madrid je, za sada, izbjegao oluju, iako su ekonomski izgledi daleko od obećavajućih.
“Španija ne želi da traži pomoć”, rekao je neimenovani zvaničnik EU.
Evropska komisija smanjila je ove sedmice ekonomska predviđanja za EU, dok ekonomska kriza uzima svoj danak, ali insistira da mjere štednje ostaju jedini put naprijed.
Čini se da je Grčka, koja je u recesiji, u kojoj je privreda oslabila za jednu petinu, dostigla svoj limit, a grčki premijer Antonis Samaras upozorio je da zemlja više ne može da uvodi mjere štednje i da mora da ima privredni rast.
Samaras je rekao da bi Atina mogla ostati bez novca do 16. novembra, ukoliko ne dobije novu tranšu.
“Grčke vlasti uložile su ogromne napore u vrijeme velikih ekonomskih teškoća, ali i političkih i socijalnih. Najvažnija stvar sada jeste rješavanje pitanja duga”, izjavio je zvaničnik EU.
Portparol njemačke vlade Štefen Zajbert rekao je ranije da je zadivljujući korak Atine, koja je usvojila mjere štednje.
Međutim, portparol Ministarstva finansija Njemačke rekla je da danas neće biti donesena odluka o tranši, jer će ministrima biti dostupni samo “dijelovi” izvještaja “trojke”, objavljeno je na sajtu “EUObzerver”.
Komentariši