HANTSVIL, Glavne teme samita G8 i G20, koji se ovog vikenda održavaju u Torontu, osim globalne ekonomske krize, biće Iran i Sjeverna Koreja, širenje nuklearnog naoružanja i druga međunarodna bezbjednosna pitanja.
Američki predsjednik Barak Obama planirao je bilateralne susrete sa liderima Južne Koreje u subotu i Kine i Japana u nedelju sa kojima će razmotriti bezbjednosnu situaciju na istoku Azije.
Tokom trodnevnog skupa lidera Grupe 8 najrazvijenijih država svijeta i samit Grupe 20, koji je počeo u petak, biće riječi o oporavku svjetske privrede od najteže finansijske krize posle Velike depresije.
Evropa i SAD pokušale su u petak da premoste razlike u vezi sa oporavkom od globalne ekonomske krize i tražile su zajedničku osnovu za rješavanje rastućih deficita.
Na samitu će se razgovarati o obavezivanju država na smanjenje deficita, ali o brzini tog procesa za sada nema dogovora među liderima Grupe 20.
Kanadski premijer Stiven Harper predložio je uoči samita sporazum o smanjivanju deficita za polovinu do 2013. godine i stabilizaciju ili početak smanjenja odnosa duga prema bruto domaćem proizvodu do 2016. godine.
“Nekim članicama G20 neophodna je hitna akcija za smanjenje budžetskih deficita, dok bi neke druge to mogle da učine sporijim tempom. Još se vode diskusije o tome koji bi tačno ciljevi trebalo da budu na dnevnom redu i to pitanje još nije rješeno”, rekao je kanadski ministar finansija Džim Flaerti.
Kako je istakao Flaerti, postoje neke zemlje, naročito evropske, kojima je potrebna hitna fiskalna konsolidacija, ali postoje i zemlje kod kojih konsolodacija ne mora biti ostvarena na hitnoj bazi, pa je neophodno naći umjereno rješenje.
“To je delikatno uravnoteženje koje moramo pokušati da ostvarimo ovog vikenda, počev od fiskalne konsolidacije u onim zemljama koje to moraju hitno učiniti, kako bi se uspostavilo povjerenje tržišta”, ukazao je Flaerti.
Prema njegovim riječima, za Kanadu je najvažnija tema osiguravanje održivog ekonomskog rasta.
U Torontu su na snazi vanredne mjere bezbjednosti, jer su skupovi G20 po pravilu praćeni antiglobalističkim protestima.
Iako se najviše demonstranata očekuje za vikend, Torontom su već promarširali potomci kanadskih Aboridžana, noseći obrnuto postavljene nacionalne zastave i kritikujući lidere Grupe 20 koji su im, kako kažu, oteli njihovu zemlju.