KAIRO, Vrijednost stranih direktnih investicija (SDI) prošle godine je, u globalnim razmjerama, uvećana 30 odsto, na više od 1,83 biliona dolara, što je istorijski rekord, objavljeno je u srijedu u Kairu, na osnovu izvještaja eksperata UN.
Stručnjaci UN izražavaju bojazan da bi ovogodišnji nivo SDI u svijetu mogao da opadne oko deset odsto u odnosu na 2007.
Podaci Konfrerencije UN za trgovinu i razvoj (UNKTAD) pokazuju da su i protekle godine među najprivlačnijim zemljama za strane investitore bile SAD, Velika Britanija, Kina, Indija Rusija i Brazil.
SAD su prošle godine privukle najviše stranih direktnih investicija, u ukupnoj vrijednosti 233 milijarde dolara, dok su ista ulaganja u britansku privredu bila manja za svega devet milijardi dolara.
Kina je minule godine zauzela šesto mjesto na listi zemalja koje su privukle najviše stranih direktnih ulaganja , sa sumom od 84 milijarde dolara.
Najmnogoljudnija zemlja svijeta, zajedno sa Hongkongom, koji je formalno u sastavu Kine, ali ima veliku političko-ekonomsku autonomiju, je 2007. godine obuhvatila oko 27 odsto svih SDI u manje razvijene zemlje.
U toj grupi zemalja, Brazil, Indija i Meksiko su prošle godine privukli oko pola biliona dolara SDI, dok je priliv tih ulaganja u afričke zemlje bio bezmalo deset puta manji.
U grupi zemalja sa takozvanim brzo rastućim privredama, koje su minule godine imale veliki priliv SDI, je takođe i Rusija, gde su direktne strane investicije uvećane 62 odsto, na oko 52 milijarde dolara.
Od ostalih republika bivšeg Sovjetskog saveza, lani je visok priliv SDI imala Ukrajina, a takođe i Kazahstan. U obe zemlje ta ulaganja su uvećana na oko deset milijardi dolara.
Saudijska Arabija je među članicama Organizacije izvoznika nafte – OPEK – zadržala vodeće mjesto po prilivu SDI, jer je i prošle godine imala obimna ulaganja, prvenstveno u energetski sektor, navodi se u izveštaju UNKTAD – a.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.