LOS ANĐELES, U posljednjoj analizi svjetskog tržišta nekretnina kompanije “CB Richard Ellis”, pod nazivom “Tjeskobna vremena”, slikovito se kaže da je svjetska ekonomija od kolapsa Lehman Brothersa u jesen 2008. na intenzivnoj njezi te još nije pokazala znakove oporavka.
Na pitanje gdje je globalna ekonomija danas u analizi se odgovara kako je ona još u “bolnici”, ali se preselila “sa intenzivne njege na odjel oporavka”. Slika je različita zavisno od regija i unutar njih, navodi “CB Richard Ellis”. Regija Azija – Pacifik napustila je “bolnicu” otprilike prije godinu dana, SAD i Evropa još su “nepokretne”, njihove su prognoze neizvjesne, ali postoje razlike između evropskih država. Njemačka privreda pokazuje znakove ozdravljenja, ali su ostale evropske nacionalne ekonomije u opasnosti od “povratka bolesti”.
Japanska ekonomija je još krhka, dok je Kanada sve bolje, kao i Brazil, a “ljekari pitaju SAD kakvi su joj lijekovi potrebni i u kojoj dozi”.
Sve u svemu, navodi se u analizi, očito je da će oporavak svjetske ekonomije biti spor, grčevit te će “liječenje” biti i problematično i skupo za SAD i privrede širom Evrope.
Koristeći istu metaforu u analizi, opisuje se i stanje s tržištem nekretnina u svijetu. Komercijalno tržište lizinga nekretnina još je “u bolnici”, ali pokazuje znakove oporavka. Komercijalno investiciono tržište je “otpušteno iz bolnice” te se njegov oporavak temelji na očekivanjima oporavka globalnih i regionalnih privreda. Očekivanja su i da će se u idućoj godini oporaviti i lizing tržište nekretnina, ali ne bez neizvjesnosti, posebno za pojedine regije, odnosno nacionalna tržišta.
Promet na tržištu nekretnina značajno se poboljšao u zadnjih godinu dana. Taj prosjek u velikoj mjeri popravljaju nagli razvoj kineskog tržišta te generalno tržišta u Aziji. Međutim, problem te statistike je u nepouzdanoj statistici u Kini u kojoj vlada “bum” spekulativne ponude zemljišta na tržištu. Izostavljajući podatke iz Azije, očito je da je oporavak tržišta nekretnina u svijetu “prigušen”, a na investicijskom tržištu i dalje traje nervoza.
Tržište nekretnina, u izvještaju “CB Richard Ellisa”, pokazuje slabe znakove oporavka. Najam prostora u trećem kvartalu u EU-15 povećao se za 0,5 odsto što ostavlja procjenu povećanja za ovu godinu od 0,8 odsto. U prvoj polovini godine rast je bio 1,7 odsto.
Investicije u nekretnine rasle su u drugom kvartalu u odnosu na prvi kvartal ove godine za čak 16 odsto, tačnije sa 20,3 na 23,5 milijardi evra, a najveći rast investicija bio je u Njemačkoj i Velikoj Britaniji koje su imale 38 transakcija preko 100 miliona evra, dok je ostatak Evrope imao 35 takvih transakcija.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.