DETROIT, Američki General Motors (GM) uspio je prikupiti više od 20 milijardi dolara u najvećoj inicijalnoj javnoj ponudi akcija (IPO) ikad na sjevernoameričkom kontinentu.
Proizvođač automobila je sredinom prošle godine proglasio stečaj nakon čega je prešao u većinsko državno vlasništvo. Država i drugi vlasnici su u IPO-u prodavali redovne i povlaštene akcije, a akcijom GM-a se od danas opet može trgovati na njujorškoj berzi. Ako se u potpunosti iskoristi dodatna opcija iz javne ponude ona bi mogla premašiti i najveći svjetski IPO, onaj Poljoprivredne banke Kine vrijedan 22,1 milijardu dolara. Dosadašnji rekord u SAD-u držala je Visa koja je inicijalnom javnom ponudom akcija prikupila 19,7 milijardi dolara.
“Ovaj IPO predstavlja veliko ohrabrenje”, kazao je za Bloomberg Jack Ablin, direktor u Harris Private Banku. “Ogroman interes pokazatelj je koliko akcionari vjeruju autoproizvođaču iz Detroita”, dodao je Albin. Inače, GM je u trećem ovogodišnjem tromjesečju zabilježio dobit veću od 2 milijarde dolara, dok je u periodu od 2005. do 2008. poslovao s gubitkom od 82 milijarde dolara. Poslovni.hr
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
a zasto rafinerija nafte ne ide u javnu ponudu?
buahahhahahahahaha….hahaha.haha….ahhahhah
Njima ne treba javna ponuda za prikupljanje para. Daleko bolja varijanta im je da prvo otmu imovinu malih akcionara, a zatim da se unedogled finansiraju iz skromnog budzeta RS (tj. poreskih obveznika), i na kraju da sve to raznim racunovodstvenim akrobacijama prikazu kao svoju investiciju u Rafineriju. Naravno, obilatu korist od svega toga ima i vladajuca garnitura u RS.