DETROIT, Uzdrmani američki auto-gigant “General Motors” razmatra plan zatvaranja ili prodaje najmanje četiri fabrike u Evropi, u pokušaju da ispuni uslove američke vlade za dobijanje državne pomoći.
Pozivajući se na izvor blizak kompaniji, agencija “Bloomberg” je objavila da bi fabrike “Opela” u Antverpenu, u Belgiji, i u Bohumu, u Nemačkoj, koje su u vlasništvu “General Motorsa”, mogle biti zatvorene, dok će fabrika u Ajzenahu, u Njemačkoj, najvjerovatnije biti prodata.
To je predviđeno planom prema kome bi “General Motors” trebalo da uštedi 1,5 milijardi dolara, što je uslov za dobijanje državne podrške. Osim belgijskih i njemačkih pogona, i fabrika “General Motorsa” u Trolhetnu, u Švedskoj, u kojoj se izrađuju vozila marke sab, takođe će biti prodata ili zatvorena, u okviru programa za stabilizaciju poslovanja posrnule kompanije.
Njemački poslovni dnevnik “Financial Times Deutschland” objavio je da bi njemačka vlada mogla da postane jedan od akcionara “Opela” ako njegova matična kompnaija “General Motors” objavi bankrot. Ta ideja je razmatrana prošlog vikenda, tokom razgovora predstavnika federalne vlade i nemačkih pokrajina u kojima posluje “Opel”, ali nikakva čvrsta odluka o tome nije donesena. Do sada, zvanični Berlin je samo pominjano ideju o obezbjeđivanju kreditnih garancija za “Opel”, u čije je četiri fabrike u Njemačkoj zapaosleno 26.000 radnika.
“General Motors” je već smanjio proizvodne kapacitete za milion vozila, a mogao bi ih i dodatno srezati. Objavljeni su i planovi za ukidanje dodatnih 3.400 radnih mjesta, od ukupno 29.000 širom svijeta, te paketi prijevremenog penzionisanja za svih 62.000 honorarnih američkih radnika.
“General Motors” morao je juče da podnese izveštaj američkom ministru finansija Timotiju Gajtneru o rezultatima smanjivanja broja zaposlenih i kresanju troškova poslovanja u svim pogonima u svijetu, kako bi dobio drugu tranšu iz paketa vrijednog 13,4 milijarde dolara obećane pomoći američke vlade.
“General Motors” takođe traži tri milijarde evra kreditnih garancija od evropskih vlada, sudeći prema izjavama regionalnih predstavnika zaposlenih u kompaniji, koji kažu da bi novac trebalo da bude iskorišten za oživljavanje ili ubrzanje sprovođenja planova izrade novih modela. Kompanija već pregovara s Vladom Švedske o podršci “Saabu”, koji je “General Motors” kupio prije dvije decenije, a zatražiće kreditne garancije i od Evropske investicione banke.
Evropska filijala “General Motorsa” ranije je najavila da mora da poveća napore reorganizacije zbog oštrog pada ukupne evropske privrede, pokušavajući pritom da spasi što je moguće više radnih mjesta. Prodaja automobila u Evropi smanjena je za 27 procenata prošlog mjeseca, na oko 959.000 vozila, što je najniži nivo u posljednje dvije decenije.
“General Motors” je saopštio da neće da komentariš spekulacije o mogućem zatvaranju fabrika.
Sudbina “General Motorsa” i njegovog manjeg rivala “Chryslera” u rukama je američke vlade, jer od federalne pomoći zavisi njihov opstanak. Bijela kuća je u ponedjeljak naveče saopštila da će američka vlada obezbijediti četiri milijarde dolara dodatne pomoći “General Motorsu” kada istekne krajnji rok u kome auto-kompanije moraju da podnesu novi plan preživljavanja.
Spekuliše se da će “General Motors” tražiti još 18 milijardi dolara zbog pogoršanja uslova poslovanja. “Chrysler” je saopštio da mu je potrebno najmanje tri milijarde dolara, pored četiri milijarde primljene minule godine.
Oporavak brži na istoku
Automobilska industrija u srednjoj i istočnoj Evropi trebalo bi uskoro da se oporavi od aktuelne krize i u manjoj mjeri da trpi njene negativne posljedice u odnosu na zapadnoevropske proizvođače, zaključuje se u studiji jednog austrijskog istraživačkog instituta.
Dok će, prema prognozama stručnjaka te industrije i logistike pri austrijskom Istraživačkom institutu “Fraunhofer”, proizvodnja automobila stagnirati u zapadnoevropskim zemljama i SAD do 2012. godine, u regiji srednje i istočne Evrope trebalo bi istovremeno da ostvari rast od 30 odsto.
“Srednja i istočna Evropa neće biti u mogućnosti da zadrže stope rasta ostvarivane posljednjih nekoliko godina, ali ta regija nije nužno obilježena pesimizmom”, kazao je čelnik toga instituta Vilfrid Zin. Bloomberg, Financial Times Deutschland