SARAJEVO, U reformu obrazovnog sistema u BiH Evropska komisija godišnje investira dva do tri miliona evra, dok samo za reformu visokog obrazovanja izdvaja oko 2,5 miliona evra, izjavila je Jadranka Mihić, u ime Delegacije Evropske komisije u BiH.
Na konferenciji o kompetencijama nastavnika za inkluzivno i interkulturalno obrazovanje koja se danas i sutra održava na Ilidži, kod Sarajeva, Mihićeva je istakla da je ovo samo jedan segment rada Evropske komisije.
“Interkulturalno obrazovanje i prepoznavanje različitosti je u suštini pitanje demokratizacije društva, odnosno osnovnih ljudskih prava”, rekla je Mihićeva.
Ona je navela da je Evropska komisija sa nevladinim organizacijama napravila kodeks o pravima djeteta u školi, te analizirala stanje u vezi sa poznavanjem dječijih prava, te informacija iz drugih izvora o uočenim problemima u školama.
“Pokušali smo utvrditi koliko istaknuti simboli religijska obilježja i nazivi škola doprinose nedostatku tolerancije, odnosno neprihvatanju određenih kategorija djece”, objasnila je ona.
Mihićeva je dodala da na području socijalne inkluzije Evropska komisija radi na podršci aktivnog uključivanja Roma u obrazovni sistem.
“Iako je nedavno Evropska komisija objavila dosta negativan izvještaj o napretku reformi u BiH za prošlu godinu, obrazovni sektor je jedan od rijetkih u kome je zapažen određen napredak”, rekla je Mihićeva.
Ona je istakla da je BiH napravila značajan pomak i u institucionalnom i legislativnom razvoju, ali je rekla da nedovoljno provođenje pet zakona i tri strategije usvojene na nivou BiH usporavaju napredak u ovoj oblasti.
Pomoćnik ministra civilnih poslova BiH za obrazovanje Esma Hadžagić smatra da na planu uvažavanja i prihvatanja drugog kao sebi ravnog ima problema.
“Isti problem ima i ujedinjena Evropa zbog čega je na planu obrazovnog i kulturnog razvoja uspostavila različite mehanizme i projekte kojima tu šarolikost zemalja Evropske unije pokušava spojiti u funkcionalnu demokratsku i ljudsku sredinu”, rekla je Hadžagićeva.
Konferencija o kompetencijama nastavnika za inkluzivno i multikulturalno obrazovanje okupila je ključne aktere iz oblasti obrazovanja u BiH koji očekuju da će dobiti mišljenja o prioritetnim koracima za njihov rad koji do sada po ovom pitanju nije bio na zadovoljavajućem nivou.
Konferenciju su organizovali UNICEF i Evropska fondacija za obuku u okviru MBG-F trogodišnjeg programa “Kultura za razvoj” pod nazivom “Unapređenje kulturnog razumjevanja u BiH”.
U organizovanju konferencije učestvovali su i Ministarstvo civilnih poslova BiH, federalno Ministarstvo za kulturu, Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske i druge nadležne institucije