SARAJEVO, Federacija BiH godišnje gubi oko 200 miliona KM zbog nepotpune primjene Zakona o koncesijama i podzakonskih akata koji definišu naplatu koncesionih naknada, tvrdi predsjednik Komisije za koncesije u FBiH Šefik Koričić.
“Samo u oblasti magistralnog putnog pojasa, u kojem se nalaze benzinske pumpe, restorani, trgovački centri, servisi i drugi objekti, te u oblasti elektroenergetskog sektora, godišnja koncesiona naknada bi trebalo da bude oko 100 miliona KM”, kaže Koričić i upozorava da je i tamo gdje se naplati koncesiona naknada “veliko šarenilo”.
“‘Oaza’ ili ‘Dijamant’ za eksploataciju izvora mineralnih voda plaćaju nekoliko stotina KM, a ‘Kiseljak’ oko 36.000 KM, što je jedina razumna cijena”, kaže Koričić.
Navodi i da su koncesione naknade za male elektrane različite, pa se kreću od jedan do dva odsto ukupnog prihoda.
U Komisiji za koncesije BiH ne mogu procijeniti koliki su gubici, jer ne postoji jedinstveni registar.
“Imamo različitih tumačenja zakona, pa neki kantoni daju ugalj pod koncesije, a neki ne, ili pak neki smatraju da javna preduzeća ne treba da plaćaju koncesije. Ali to je pogrešno, za sva prirodna dobra treba odrediti visinu koncesione naknade, a država nekog može osloboditi plaćanja zbog ulaganja, zapošljavanja ili nekog drugog razloga”, kaže Hamed Mešanović, predsjednik Komisije za koncesije BiH, istaknuvši da u BiH uopšte nema koncesione politike.
Koričić pojašnjava da FBiH nema jedinstven registar jer kantoni ne daju podatke i ne dozvoljavaju uvid u ugovore koje su sklopili, a on je preduslov za uspostavu jedinstvenih kriterija za određivanje cijene koncesije. Primjera radi, Vlada Republike Hrvatske je sklopila oko 5.000 koncesionih ugovora, od čega je samo šljunak i pijesak iz rijeke Save dat pod koncesiju na osnovu tendera, a sve drugo je dodijeljeno na korištenje na osnovu samoinicijativne ponude korisnika.
Koncesija je porez koji država ubire kada prirodna dobra ustupi na korištenje pojedincima ili preduzećima i trebalo bi da se koristi isključivo za poboljšanje kvaliteta života građana, a ne za plate i druge tekuće troškove.
BiH još nema jedinstvenog registra koncesija
Iako je bilo najavljeno da će do kraja prošle godine BiH dobiti jedinstven registar koncesija za cijelu državu, on još nije uspostavljen.
“Pravilnik o izradi registra je čekao oko šest mjeseci da ga Vijeće ministara BiH razmatra, a onda je odbijen jer je bivši ministar vanjske trgovine Slobodan Puhalac imao primjedbe na prijedlog i sada radimo na izmjenama”, kaže predsjednik Komisije za koncesije BiH Hamed Mešanović. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.