SARAJEVO, Federacija BiH (FBiH) gubi oko 200 miliona KM godišnje zbog nekonzistentne primjene Zakona o koncesijama, loše prakse ili kašnjenja u realizaciji, procjena je Komisije za koncesije FBiH koja je potvrđena i u izvještaju Kancelarije za reviziju institucija FBiH.
U ovom revizorskom izvještaju navodi se da od 2002. do 2009. godine u FBiH nisu ostvareni efekti od koncesija, jer nema zaključenih koncesionih ugovora, piše “Dnevni avaz”.
U istom periodu na nivou kantona u budžete je uplaćeno koncesionih naknada od 25 miliona KM.
U FBiH nije provedena nijedna tenderska procedura za dodjelu koncesija, pa stoga vlasti nisu nijednu ni dodjelile.
Vlasti nisu u potpunosti razvile politiku i strategiju upravljanja koncesijama, niti pojednostavile procedure.
Na osnovu djelimičnih podataka, revizori su utvrdili da je u kantonima za sedam godina samo trećina dodjeljenih koncesija i realizovana.
Revizori tvrde da postojeći sistem ostavlja prostor za nelegalno korištenje prirodnih i drugih resursa, a investitori odustaju ili odabiru druge lokacije za ulaganja, što dodatno uništava ekonomiju, privredu i razvoj infrastrukture u BiH.
Samo na osnovu podataka o eksploataciji mineralnih sirovina za 2008. godinu procijenjeno je da u ovoj oblasti kantoni nisu naplatili godišnje koncesione naknade od oko tri miliona KM.
Revizori naglašavaju da su godišnji gubici veći nego što je procijenjeno zbog postojanja više od 10 nelegalnih kamenoloma u FBiH, koji rade bez odobrenja i potpisanih ugovora o koncesijama i ne plaćaju nikakve naknade.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ma to ti je kod nas normalno, vole ljudi da se inate pa makar izgubili sve tudje pare.