BANJALUKA, Vlada Republike Srpske (RS) trebalo bi da razmotri uvođenje multilateralnih kompenzacija za rješavanje dugovanja komunalnih preduzeća u Srpskoj po osnovu poreza i doprinosa, vodnih naknada i dugovanja za električnu energiju, izjavila je ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srebrenka Golić.
Golićeva je nakon sastanka sa predstavnicima Sindikata građevinarstva i stambeno-komunalnih djelatnosti i Udruženja vodovoda rekla da će resorno ministarstvo uključiti ove organizacije u javnim raspravama o Nacrtu zakona o komunalnim djelatnostima, koji je usvojila Narodna skupština, kako bi se decidnije riješila pitanja ne samo vodovoda, već i svih ostalih komunalnih preduzeća, koja su od prošle godine u vlasništvu lokalnih zajednica.
Ona je dodala da će se predstavnici resornog ministarstva sa premijerom i ministrom finansija sastati kako bi riješili pitanje dugovanja komunalnih preduzeća po osnovu poreza i doprinosa, dok su po pitanju dugovanja za električnu energiju predstavnici Udruženja vodovoda predložili otpis dugovanja nastalih u ratnom i poratnom periodu.
“Ukoliko ta mogućnost ne postoji, Udruženje je predložilo otpis kamata iz tog perioda i da se dug otplaćuje u ratama”, rekla je Golićeva novinarima.
Ona je istakla i da vodovodi imaju teškoće kod vođenja sudskih postupaka i neblagovremenog rješavanja naplate potraživanja, dok bi vodne naknade trebalo da se obračunavaju za isporučenu količinu vode, u skladu sa evropskim načelima.
Govoreći o cijeni vode, Golićeva je rekla da nju određuju isključivo lokalni parlamenti i da vodovodi smatraju da bi se ta cijena trebalo da obračunava po zajedničkoj metodologiji granskog sindikata, Udruženja vodovoda, resornog ministarstva, ministarstava finansija i poljoprivrede, kako bi se cijena limitirala, dok bi opštine davale određene subvencije.
Prema njenim riječima, Ministarstvo će se obavezati da sljedeće godine pripremi novi zakon o vodosnabdijevanju, kanalisanju i prečišćavanju otpadnih voda, kao leks specijalis Zakona o komunalnim djelatnostima.
Predsjednik Sindikata radnika građevinarstva i stambeno komunalnih djelatnosti Mile Ribić rekao je da je značajan broj komunalnih preduzeća, prije svega vodovoda, u teškoj finansijskoj poziciji zbog velikih obaveza iz ranijih godina, među kojima su naročito visoke obaveze prema elektrodistribucijama.
On je izrazio zabrinutost da će zbog visokih obaveza komunalnih preduzeća doći do blokade njihovih računa, što se već desilo u Sokocu, Bileći i Čajniču.
“Plašimo se da će novi vlasnici komunalnih preduzeća, lokalne zajednice, pokušati da se riješe nelikvidnih stavljanjem u stečaj i osnivanjem novog preduzeća”, naveo je Ribić, dodajući da bi bilo problematično ukoliko se problemi u ovim djelatnostima budu sindikalno rješavali kroz štrajkove, jer su ona od javnog značaja.
Govoreći o prosječnoj plati radnika u komunalnim djelatnostima, Ribić je rekao da je ona 30 odsto ispod republičkog prosjeka.
Sekretar Udruženja vodovoda Jovan Tadić rekao je da je Nacrt zakona o komunalnim djelatnostima izostavio djelatnosti javnih parkinga, groblja i azila, dok je kod vodosnabdijevanja Udruženje tražilo da se pojasni odgovornost lokalnih zajednica, koje bi morale regulisati i subvencionisanje cijena vode za određene kategorije stanovništva.
On je dodao da je Nacrtom predviđeno da se sve obaveze u sektoru vodosnabdijevanja finansiraju iz naplate pružene usluge, ali da vodovodna preduzeća nisu profitabilna zbog čega im cijena služi za pokrivanje troškova sistema, a izgradnju infrastrukture moraju finansirati drugi.