BANJALUKA, Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić rekla je danas, na otvaranju sajma građevinarstva u Banjaluci, da je 2014. godina bila godina početka oporavka u građevinarstvu, ali da je za nastavak trenda rasta potrebno stvaranje što povoljnijeg privrednog ambijenta.
“U prethodnoj godini zabilježen je blagi rast u oblasti građevinarstva od 0,8 odsto, dok je obim radova u prvih devet mjeseci u niskogradnji porastao za 9,6 odsto, a u visokogradnji 4,9 procenata, a broj izdatih građevinskih dozvola u Srpskoj u trećem tromjesečju bio je veći za 19,6 odsto u odnosu na isti period 2013. godine”, rekla je Golićeva.
Ona je istakla da je isti trend zabilježen i u posljednjem kvartalu prethodne godine, na osnovu čega se može reći da je to godina početka oporavka u građevinarstvu.
Otvarajući sajam građevinarstva “GRAMES 2015”, kao i sajam dostignuća u elektro–mašinskoj industriji i inovacija “DEMI 2015”, Golićeva je rekla da činjenica da se ovaj sajam održava 19. put mnogo govori o njegovom rejtingu u građevinskoj branši, a da prisustvo izlagača iz brojnih zemalja dokazuje da je Srpska privlačno područje za investitore.
“Nedavno usvojeni set reformskih zakona iz oblasti fiskalne politike omogućiće da u realnom sektoru ostane više novca za ove investicije, a samo na osnovu smanjenja stope doprinosa, poslodavci će uštedjeti više od 53 miliona KM, što je samo početak procesa”, navela je Golićeva.
Prema njenim riječima, Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske u stalnom je kontaktu sa građevincima kako bi se stvorili najbolji uslovi za domaće kompanije u ovoj oblasti.
“U tom smislu, mijenjali smo i određene zakonske propise, čime smo skratili određene rokove kako bi se građevinske dozvole dobijale što brže, što je prvi preduslov da bi građevinari mogli da rade”, rekla je Golićeva i kao jednu od značajnih aktivnosti u ovoj oblasti navela usvajanje Prostornog plana Srpske u Narodnoj skupštini.
Ona je za kraj mjeseca u Banjaluci najavila sastanak sa ministrom građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Zoranom Mihajlović i građevinarima te države i Republike Srpske, na kojem bi se sagledale mogućnosti za formiranje zajedničkih konzorcijuma koji će nastupati na domaćem i stranom tržištu.
“Intenzivno se radi na usaglašavanju međusobnog priznavanja stručnih ispita i licenci za pravna i fizička lica, što će olakšati ne samo zajednički nastup na trećem tržištu, već i razmjenu kadra. Bili bismo srećni kada bi se ovom konzorcijumu pridružili i građevinari iz regiona”, rekla je Golić.
Govoreći o projektima koji mogu predstavljati dobru priliku za građevinarstvo, Golićeva je posebno navela projekte u oblasti korištenja energije iz obnovljivih izvora i energetske efikasnosti.
“Otvaranje procesa energetske efikasnosti i podrška uspostavljanju uslova za politiku dijaloga velika je šansa i za građevinarstvo, jer su izolacija postojećih i novih zgrada, klasifikacija energetskog korištenja otpada i promjena tehnologija u industriji mogućnost za angažman naših resursa u unapređenju poslovanja u Srpskoj”, poručila je Golićeva.
Ona je podsjetila i na postojeće projekte izgradnje autoputa Banjaluka-Doboj, izgradnju hidroelektrana Dabar i Mrsovo, kao i na završetak radova na termoelektrani Stanari, te najavljene radove na novom bloku termoelektrane Ugljevik i radove u oblasti zaštite od poplava, što su mogućnosti za ostvarenje poslovnog angažmana izlagača na sajmu.
Predsjednik Uprave Banjalučkog velesajma Dobrica Žugić rekao je da je ove godine na sajmu više izlagača nego prethodne i izrazio zadovoljstvo činjenicom da su na sajmu ponovo i neki raniji tradicionalni izlagači.
“Drago mi je što smo svi prepoznali da je spajanje ljudi, robe i tehnologija jedini način za napredak”, rekao je Žugić.
Načelnik Odjeljenja za privredu u Gradskoj upravi Banjaluka Radenko Komljenović rekao je da će ovaj grad, kao i prethodnih godina, biti dobar domaćin, kako bi razvoj privrede krenuo u dobrom pravcu.
Predsjednik Područne Privredne komore Banjaluka Goran Račić izrazio je zadovoljstvo činjenicom da je sajam napravio iskorak u odnosu na prethodne godine i obećao još bolju saradnju Privredne komore u promociji Banjaluke kao sajamskog grada.
“Građevinarstvo zapošljava više od 11.000 ljudi i ima znatno učešće u društvenom bruto proizvodu, a nadamo se da će ove godine situacija da se promijeni, jer već imamo nagovještaje da će Banjaluka i drugi gradovi ove godine imati znatno veće građevinske aktivnosti”, rekao je Račić.
Na sajmu građevinarstva “GRAMES 2015” sajmu dostignuća u elektro–mašinskoj industriji i inovacija “DEMI 2015” učestvovaće više od 120 izlagača iz BiH, Srbije, Hrvatske, Slovenije, Švajcarske, Austrije, Italije, Njemačke i Kine.
Sajam će biti otvoren do 21. marta, a cijena ulaznice je dvije KM. Srna