BANJALUKA, Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić i rezidentni predstavnik UNDP-a u BiH Sezin Sinanoglu potpisale su danas Memorandum o razumijevanju radi uspostavljanja saradnje na projektima čiji je cilj podizanje energetske efikasnosti javnih zgrada iz oblasti prosvjete i zdravstva.
Riječ je o projektu Ministarstva “Energetska efikasnost u BiH” i UNDP-a “Zeleni ekonomski razvoj”, saopšteno je iz resornog ministarstva.
Memorandumom je predviđeno kontinuirano ažuriranje i praćenje podataka koji se odnose na potrošnju energije, emisije štetnih gasova i drugih podataka koji se odnose na potrošnju energije u zgradama javnog sektora u Republici Srpskoj.
Predviđeno je i da za svaki pojedinačni projekat budu definisane mjere energetske efikasnosti koje će biti sprovedene, a investiranje za svaki objekat biće obavljeno po principu paralelnog finansiranja, s tim što će procedure u vezi sa nabavkom i zaključivanjem ugovora svaka od potpisnica voditi potpuno nezavisno.
Golićeva je rekla da će paralelnim finansiranjem iz sredstava ova dva projekta i zajedničkom realizacijom biti omogućeno sprovođenje mjera unapređenja energetske efikasnosti na većem broju objekata.
Ona je naglasila da se posredna korist ostvaruje i tako što je na izvođenju radova na rekonstrukciji objekata angažovana domaća građevinska operativa.
“Koliko smo ozbiljno shvatili benefite od primjene mjera za podizanje energetske efikasnosti govori i činjenica da smo Zakonom o uređenju prostora i građenju propisali obavezu da svi objekti čija izgradnja počinje nakon 1. januara 2016. godine, moraju imati energetski sertifikat, odnosno, već prilikom projektovanja se moraju predvidjeti mjere energetske efikasnosti”, istakla je Golićeva.
Sinanoglu je rekla da će sinergija UNDP-a i Svjetske banke na podizanju energetske efikasnosti značiti više sredstava za realizaciju projekta, a istovremeno, šalje se snažnija poruka lokalnim zajednicama o važnosti ovih mjera koje donose direktne uštede budžetima.
“Uštede javnih sredstava koje se ostvare primjenom mjera energetske efikasnosti omogućavaju da se ta sredstva ulažu u druge oblasti i tako ostvare višestruke koristi”, naglasila je Sinanoglu.
Projekat “Energetska efikasnost u BiH” finansira se kreditnim sredstvima Svjetske Banke – Međunarodne asocijacije za razvoj /IDA/. Vrijednost projekta za Republiku Srpsku iznosi 12,8 miliona dolara, a planirano je podizanje energetske efikasnosti obnovom oko 30 objekata.
Realizacija projekta je već započela, a u prvom krugu odabrano je 11 objekata, tri iz oblasti zdravstva i osam iz oblasti prosvjete i kulture.
Projekat “Zeleni ekonomski razvoj” finansira se bespovratnim sredstvima Vlade Švedske – Švedske razvojne agencije /SIDA/ od četiri miliona evra.
Ovaj projekat, osim finansiranja mjera povećanja energetske efikasnosti na javnim objektima u BiH, podrazumijeva razvoj i podizanje kapaciteta entitetskih fondova za zaštitu životne sredine i eksperata iz oblasti energetske efikasnosti, upravljanje potrošnjom energije, praćenje emisija i potrošnje energije u javnom sektoru u BiH, razvoj i usvajanje održivog finansijskog mehanizma u okviru entitetskih fondova za zaštitu životne sredine, te podizanje javne svijesti o značaju energetske efikasnosti u zgradama javnog sektora. Srna