VAŠINGTON, Tri američke kompanije “Gugl”(Google), “Jahu”(Yahoo) i “Majkrosoft” (Microsoft) potpisali su kodeks ponašanja, u namjeri da bolje zaštite korisnike u zemljama gde se suzbija sloboda izražavanja i kontroliše privatni život korisnika Interneta.
Potpisnice dokumenta “Global netvork kontent” (Global Network Content) su se obavezale da će štititi privatne podatke o svojim korisnicima bilo gdje u svijetu i da će na restriktivan način tumačiti i primjenjivati zahtjeve vlada određenih zemalja koji bi mogli da dovedu u pitanje privatnost.
“Majkrosoft”, “Jahu” i “Gugl” su najavili da će biti obazrivi u budućim ulaganjima i da će provjeravati da li zemlje u kojima u budućnosti žele da počnu poslovanje poštuju privatnost i slobodu izražavanja.
Tri partnera, koja su već prisutna u Kini i Rusiji, od leta 2006. su suočena sa optužbama, prije svega članova američkog Kongresa, da prihvataju veb (web) cenzuru koju im nameće kineska vlada, kako bi mogli da se pozicioniraju na tom tržištu u ekspanziji.
Kodeks ponašanja, koji je izrađen u saradnji sa više američkih organa za zaštitu individualnih sloboda, sada treba da potpiše i sajt za “onlajn” trgovinu “iBej”, kao i druge kompanije koje posluju u Kini i drugim zemljama za koje se u SAD ocijenjuje da se u njima ugrožava privatnost i sloboda mišljenja Internet korisnika.
“Gugl” je, istovremeno, uspio i da sklopi sporazum s udruženjem američkih književnih izdavača (AAP) i sindikatom književnih autora AG (Authors Guild).
Oni su se, kako piše francuski dnevnik “Mond”, protivili “Guglovom” projektu digitalizacije, pretraživanja i objavljivanja kratkih odlomaka iz knjiga zaštićenih autorskim pravima i razmjene tih digitalnih kopija s bibliotekama bez eksplicitne dozvole vlasnika autorskih prava.
“Gugl” je na kraju prihvatio da izdvoji 125 miliona dolara (98 miliona evra) za finansiranje registra u koji će moći da se upisuju vlasnici autorskih prava, kako bi dobijali dividende.
Za uzvrat, “Gugl” će moći da objavljuje u SAD više miliona knjiga i drugih dokumenata zaštićenih autorskim pravima, koji potiču iz kolekcija najvećih američkih biblioteka, partnera “Guglovog” programa za pretraživanje knjiga.
Taj sporazum mora još da odobri i sud u Njujorku, najavio je francuski “Mond”.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.