Gorivo čeka poskupljenje

BEOGRAD, Vijest da je Iran prekinuo izvoz sirove nafte Britaniji i Francuskoj, podigla je cijenu ove robe na svjetskom tržištu.

Na berzi u Njujorku barel je dostigao 105,21 dolara, dok je nafta tipa „brent“, čija cijena se najdirektnije odražava na tržište u Srbiji, ima cijenu od 121,01 dolar. Taj iznos je za više od 40 odsto viši od onoga što je, u svojim projekcijama za ovu godinu, predvidio najveći srpski uvoznik i prerađivač nafte – NIS.

NIS je, naime, sve svoje računice bazirao na tome da će prosječna cijena sirove nafte na svjetskom tržištu biti oko 93 dolara za barel. U tom slučaju, cijene benzina bi sa prosječnih 1,84 dolara po litru u 2012. dostigle još uvijek prihvatljivih 1,88 dolara po litru, a evrodizel bi poskupio sa 1,75 na 1,77 dolara po litru. Najnovije vijesti sa svjetskih berzi donose mogućnost da planirane cijene rastu i značajno više.
Sagovornici „Novosti“ iz kompanija koje snabdijevaju gorivom tržište Srbije slažu se da se skok cijena nafte na svjetskom tržištu, ukoliko se nastavi, mora odraziti i na maloprodajne cijene, baš kao i rast dolara u odnosu na evro, ali ističu da na cijenu derivata u Srbiji najviše utiču iznosi akciza.
– Srbija najviše uvozi naftu tipa „ural“, ali i ona prati dešavanja na svjetskom tržištu. Mi imamo najviše akcize u regionu, pa država ima mehanizam da amortizuje skok cijene sirove nafte i udar na džep vozača – ocjenjuje Nebojša Atanacković, predsjednik AD „Nafta“.
I generalni direktor NIS Kiril Kravčenko podsjeća da su u Srbiji najviše akcize u regionu, što se odrazilo na visoke cijene i smanjenu potrošnju. Državna zahvatanja u cijeni litre benzina u Srbiji su 52 odsto, a dizela 43 odsto, dok je na primjer taj udio u BiH 41 odsto za benzin i 38 odsto za litar dizela.
Evrodizel
Prosječne maloprodajne cijene goriva u Srbiji prethodne nedjelje su nešto više nego sedam dana ranije, kaže se u analizi Udruženja naftnih kompanija Srbije. Cijena evrodizela je veća za 90 para, dizela D2 za 50 para i benzina „premijum BMB 95“ za 70 para. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts