BEOGRAD, Gorivo bi do kraja januara trebalo da poskupi od osam do 12 dinara, dok su prema novom cjenivniku cigarete kompanije Filip Moris poskupjele od pet do 30 dinara.
Milan Rakić, predsjednik Udruženja vlasnika privatnih benzinskih stanica, kaže da bi do kraja mjeseca trebalo očekivati poskupljenje goriva za osam do 12 dinara po litru.
On navodi da cijena sirove nafte na svjetskim berzama stalno raste i da u ovom trenutku nabavna cijena evrodizela iznosi 117 dinara po litru.
“Kada se sve to uzme u obzir plus podatak da nas očekuje rast akciza u iznosu od 4,5 dinara po litru za dizele i 6,5 dinara po litru za benzine sasvim je jasno da će gorivo poskupjeti. Priča o tome da nas čeka pojeftinjenje naftnih derivata je farsa jer svi pokazatelji ukazuju na to da će cijena goriva rasti”, tvrdi Rakić.
Predsjednik Upravnog odbora Nafta AD Nebojša Atanacković smatra da nije fer što NIS prodaje gorivo po nižim cijenama u situaciji kada nije smanjio veleprodajne cijene, a još uvek nema uvoza evro goriva iz okruženja iako je ukinuta uredba o zabrani uvoza naftnih derivata jer uvoznici nisu uspjeli na vrijeme da se pripreme za tržišnu utakmicu.
“Dok je takva situacija ne možemo računati na smanjenje cijena benzina. Do toga će doći kada se zaista razvije konkurencija na domaćem tržištu naftih derivata. Sa druge strane, s obzirom da nas očekuje usklađivanje akciza sa stopom inflacije realno je očekivati da benzin poskupi. Kada će to biti zavisi od toga kada će se povećati akcize”, kaže Atanacković.
Tokom jučerašnjeg dana na snagu je zvanično stupio novi cjenovnik kompanije Filip Moris u kojem su jeftinije cigarete tog proizvođača skuplje u prosjeku za pet dinara, dok su cijene onih skupljih uvećane za 30 dinara u prosjeku, kao posljedica povećanja akciza. Ostale kompanije još nisu napravile korekcije. Uskoro će to učiniti Britiš Ameriken Tobako dok tradicionalno Japan tobako i Monus cjenovnike mijenjaju u drugoj polovini januara.
S druge strane, ukidanjem poreza od 10 odsto korišćenje mobilnih telefona je jeftinije 7,8 odsto dok snižavanje carina neće preterano pojeftiniti tehničku robu.Prvog dana ove godine na snagu su stupile i odredbe izmjena Zakona o porezima na upotrebu, držanja i nošenje dobara kojima je ukinut porez na korišćenje mobilnih telefona od 10 odsto, a računica pokazuje da je to građanima i firmama donijelo uštedu od 7,81 odsto.
Sva tri operatora mobilne telefonije u Srbiji (MTS, Telenor i Vip) prestali su da zaračunavaju porez na upotrebu mobilnih telefona, ali je primjetno i da nisu na bilo koji drugi način korigovali cjenovnike odnosno nisu ni povećali ni eventualno smanjivali osnovne cijene minuta ili poruka. Tako računica pokazuje da umanjenje opterećenja za 10 odsto ne znači i snižavanje cijene za isti procenat već je pad cijene nešto niži (7,81 odsto).
Đogović: Pritisak na inflaciju
Stručni saradnik Instituta za tržišna istraživanja Saša Đogović kaže da usljed poskupljenja treba očekivati i naglašene inflatorne tenzije. “Do toga će doći zbog poskupljenja proizvoda i usluga pod ingerencijom države ili zbog akcizne politike Vlade. Pored toga, slabljenje domaće valute dovešće do rasta cijena uvoznih proizvoda”, navodi Đogović. Danas, Press