BANJALUKA, Kvalitet goriva koje se distribuiše na benzinskim pumpama širom BiH sve više zadovoljava kriterijume o kvalitetu tečnih naftnih goriva, podaci su nadležnih inspekcija.
U Republičkoj upravi za inspekcijske poslove RS, kazali su da se uzorci goriva uzimaju najmanje dva puta godišnje na svakoj benzinskoj stanici, po programu koji propisuje Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva RS.
“U periodu ljetnog monitoringa u ovoj godini inspektori su uzeli 1.306 uzoraka tečnih naftnih goriva za analizu i utvrđeno je da 18 uzoraka nije bili usklađeno s Odlukom o kvalitetu tečnih naftnih goriva”, kazao je Lazar Stojanović, glavni republički tehnički inspektor.
On je naveo da se neusklađenost najviše odnosi na sniženu tačku paljenja kod 12 uzoraka i povećan sadržaj vode u jednom slučaju kod dizel goriva.
“U poređenju s istim periodom prošle godine, kada je uzeto 1.413 uzoraka, od čega 19 nije bilo usklađeno, možemo konstatovati da je gorivo na našim pumpama vrlo blizu parametrima kvaliteta koji su propisani evropskim normama, odnosno da su utvrđena odstupanja od graničnih vrijednosti simbolična”, kazao je Stojanović.
Vojin Mitrović, predsjednik Udruženja naftnih distributera RS, kazao je da kvalitet goriva na pumpama u RS i BiH zadovoljava sve kriterijume i da je to odraz rada Rafinerije nafte u Brodu i smanjenog uvoza.
“Imamo redovne kontrole i gorivo u 99 odsto slučajeva zadovoljava propisane standarde”, kazao je Mitrović.
On je naglasio da se u BiH trenutno uvozi samo 20 odsto naftnih derivata, što je umnogome poboljšalo kvalitet goriva.
Prema informacijama predstavnika Udruženja prometnika naftnih derivata FBiH, kvalitet goriva na benzinskim pumpama je zadovoljavajući.
Članice ovog udruženja, njih oko 70, u posljednje dvije godine nisu imale nijedan negativan nalaz nadležne Federalne uprave za inspekcije, koja obavlja kontrolu naftnih derivata.
Ipak, istraživanje koje je sredinom ove godine sproveo Institut za privredni inženjering iz Zenice, pokazalo je da kvalitet goriva nije na nekom visokom nivou.
Fuad Klisura, direktor Instituta, kazao je da je za potrebe ovog testa korišteno gorivo sa 15 benzinskih pumpi, a mjerenja vršena na tri stanice tehničkog pregleda koje imaju savremenu mjernu opremu.
On je naveo da su rezultati pokazali da su svi uzorci benzinskog goriva zadovoljavajućeg kvaliteta sa gledišta koncentracije ugljen-monoksida.
“Ipak, na vozilu koje ima katalizator, mjerenja su pokazala da uzorci goriva sa sedam od 15 pumpi ne zadovoljavaju kvalitetom, dok kvalitet dizelskog goriva nije bio odgovarajući na dvije pumpe”, rekao je Klisura. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Gdje nije gorivo bilo dobro da tu više ne kupujemo? Zašto ne kažete narodu, ne radite valjde kontrole zbog sebe, šta meni to znači?
Pravi ste vi lopovi, svi odreda!
Ovdje nije stvar u gorivu, ovdje treba uzorkovati i ispitati akreditovane agencije za uzorkovanje, a ne gorivo.
Svi znaju koji distributer kupuje od kojeg dobavljaca gorivo, tako da se unaprijed zna i kvalitet.
O kojem to kvalitetu goriva govorimo kada benzini iz Raf. Brod ne zadovoljavaju kriterije iz standarda BAS EN 228 u tacki sadrzaja aromata i benzena i gdje se friziraju uzorci ispitani kvalitet goriva u samoj rafineriji.