BANJALUKA, Primjenjujući mjere za ublažavanje negativnih efekata svjetske ekonomske krize, Administrativna služba grada Banjaluke ostvarila je tokom prošle godine uštedu od 37.373.497 maraka.
Izjavila je ovo “Glasu Srpske” službenik za odnose s javnošću Ministarstva uprave i lokalne samouprave RS Sandra Kovačević.
– Najveći iznos ušteda ostvaren je smanjivanjem plata funkcionera i zaposlenih, materijalnih troškova i kapitalnih investicija, dok se nisu umanjivala sredstva za socijalne kategorije – rekla je Kovačevićeva.
U Administrativnoj službi grada Banjaluke kazali su da su najviše, odnosno oko 32,6 miliona, uštedjeli rebalansom budžeta u junu i decembru prošle godine.
– Umanjili smo plate zaposlenih. Tako je funkcionerima umanjenje iznosilo 15 odsto, a načelnicima odjeljenja deset. Cijena rada smanjenja je sa 180 na 160 maraka. Samo na smanjenju naknada zaposlenima uštedjelo se oko 1,8 miliona maraka. Pored toga, smanjili smo ulaganja u oblasti kulture, sporta, omladinskih aktivnosti, dodjeli različitih grantova – kazala je načelnica Odjeljenja za finansije u Administrativnoj službi grada Radmila Stojnić.
Ona je dodala da je značajna ušteda ostvarena u oblasti sufinansiranja kulturnih programa i manifestacija.
– Sredstva su umanjena za 45 odsto, pri čemu se nije ugrozila aktivnost subjekata i realizacija kulturnih smotri koje su uvrštene u Kalendar kulturnih manifestacija od interesa za grad. Time je ostvarena ušteda od 600.000 maraka – objasnila je Stojnićeva.
Još je istakla da je smanjenjem sredstava za sufinansiranje sportskih društava i manifestacija ušteđeno 975.000 maraka.
– Ove mjere su bile neophodne zbog svjetske ekonomske krize, te je punjenje budžeta u ovoj godini oko deset odsto manje u odnosu na prethodnu godinu – naglasila je Stojnićeva.
Prema njenim riječima, punjenje budžeta uvijek je veće u drugoj polovini godine.
– Iako zbog svjetske ekonomske krize to nije bio slučaj prošle godine, nadamo se da će se stanje stabilizovati i da će punjenje budžeta biti veće u drugoj polovini godine – kazala je Stojnićeva.
Stojnićeva kaže da se kriza nastavila i u ovoj godini i da je Odjeljenje za finansije pomno prati.
– Mi pratimo procenat punjenja budžeta i, shodno procentu punjenja budžeta u tom mjesecu, određuju se sredstva koja dajemo korisnicima za potrošnju. Znači, koliko je punjenje, toliko može i da se potroši – naglasila je Stojnićeva.
Ona je dodala da se, shodno uslovima na tržištu i u privredi, budžet može da smanjuje ili povećava.
– Sve su prilike da će i ova godina biti isto teška kao i prošla, ali mi sve držimo pod kontrolom i ukoliko bude potrebno, mi ćemo se vjerovatno odlučiti za nekakav rebalans – rekla je Stojnićeva.
Rebalans
Radmila Stojnić ističe da je poznato da se rebalans budžeta pravi na kraju godine kako bi se izvršilo uravnoteženje budžeta.
– Odjeljenje za finansije će predložiti rebalans kojim bismo uočili obaveze koje treba smanjiti. Isto tako, moguće je da neka sredstva budu prebačena sa jednog projekta na drugi – rekla je Stojnićeva. Glas Srpske
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Meni je interesantan pristup. Kako se može uštediti nešto što nemaš. Naime i ja sam uštedio 10.000 KM jer nisam otišao na Svjetsko prvenstvo u fudbalu. Poenta bi valjda trebala da bude na uspješnom balansiranju prihoda i rashoda i zadovoljavanju većine potreba.
Grad Banja Luka barem ne diže kredite od više destina miliona da pokrpa budžetske rupe, kao što to radi Vlada RS.
*
Vlada je prvo spiskala novac od Telekoma, a sada diže kredite da se namire partijski vođe kroz besmislene projekte, jer ko zna šta će biti poslije izbora.
Već su dovoljno zaduženi što kreditima što obveznicama. Nema se gdje dalje.
Sve uštede koje su navedene u tekstu su 10% onoga iz naslova. Ostatak vidimo po rupama na cesti, izlivanju kanalizacije i slično.
Čuj, njima je ušteda što nisu napravili javnu rasvjetu u nekoj ulici gdje su prethodno planirali. Blago njihovom mozgu