BANJALUKA, Većina građana Republike Srpske, koji koriste tekuće i žiro račune, posjeduje i bar jednu od nekolicine platnih kartica svoje banke, ali plaćanje računa uz pomoć njih je i dalje više izuzetak, nego pravilo.
Navikli su da karticu uglavnom koriste za podizanje gotovine na bankomatu, sa kojom potom plaćaju robu, a posebno usluge. Trgovci, ugostitelji i svi ostali koji pružaju usluge, zato, i ne žure da im obezbjede mogućnost plaćanja karticom.
Tako u Banjaluci, recimo, ni autobusku kartu još ne možete kupiti, ako kod sebe nemate gotovinu, a kartica će vam najbolje poslužiti u butiku i to u centru grada i u velikom trgovačkom centru.
Međutim, rijetko ko koristi karticu za plaćanje računa u kafiću, a još manje njih za plaćanje, recimo, telefonskog računa.
Istovremeno, sve komunalije je i nemoguće platiti karticom, pa banke svojim klijentima nude mogućnost da te probleme riješe trajnim nalogom.
– Kartično plaćanje kod nas nije zaživjelo u nekoj mjeri, jer još postoji određena vrsta otpora ili nepovjerenja prema tome. Nepovjerenje postoji i prema alternativnom načinu plaćanja, poput trajnog naloga ili ugovora da potpisom plate račun. Podaci pokazuju da je i broj kartičnih transakcija u nekom porastu, ali mislim da ta mreža tek treba da se širi, jer to ima svoje prednosti, posebno za one koji putuju u inostranstvo ili dolaze iz inostranstva – kaže direktor „Nove banke“ Milan Radović….
Cijeli tekst, kao i ostali sadržaj, možete pročitati u sutrašnjem «Novcu», dodatku «Euroblica».