NOVI SAD, Penzije koju primaju seljaci u Srbiji finansiraju građani iz državnog budžeta, jer srpski poljoprivrednici neće da uplaćuje 450 evra godišnje, koliko bi trebalo da izdvoje na ime doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje, navedeno je u publikaciji pod nazivom “Penzijsko osiguranje poljoprivrednika”, autora Boška Mijatovića.
“Penzijsko osiguranje plaća oko 50 000 poljoprivrednika, a država seljacima uveliko povlađuje i izbegava da prinudno naplati penzijsko osiguranje, tako da njihove penzije zapravo finansiraju građani iz budžeta Srbije”, ističe Mijatović
Mijatović, inače direktor Centra za liberalno-demokratske studije, dodaje da je iz državnog budžeta prošle godine izdvojeno više od 90 odsto novca za finansisranje “seljačkih penzija”, upravo zbog izbjegavanja plaćanja doprinosa.
“Da bi država prestala da povlađuje seljacima i vodi politiku nezameranja prema njima bilo bi najbolje da se sadašnje obavezno osiguranje ukine i, da poljoprivrednici počnu, sami na dobrovoljnoj osnovi, uplaćivati svoje penzijskog osiguranje. Time bi se izbeglo sadašnja anarhija i masovno izbegavanje uplaćivanja penzijskih doprinosa od strane seljaka u Srbiji”, ističe Mijatović.
On je izrazio sumnju i u trenutni broj poljoprivrednih osiguranika u Srbiji, ističući da je zvanična evidencija nepouzdana, jer se ažurira samo kad osiguranik sam dođe i prijavi promjenu.
“Prema zvaničnoj evidenciji u Srbiji ima 200 000 poljoprivrednih osiguranika, ali neke pouzdane procene nepobitno ukazuju, da ih nema više od 100 000”, naveo je Mijatović u publikaciji “Penzijsko osiguranje poljoprivrednika” .
Komentariši