LONDON, Britanski ministar finansija Džordž Ozborn je zamolio građane da mu upute svoje ideje o načinima na koje vlada može da ostvari uštedu.
Vlada u Londonu, koja je najavila plan za smanjenje potrošnje u finansijskoj 2010/2011 godini za 6,2 milijarde funti, zatražila je prošlog mjeseca od zaposlenih u javnim službama prijedloge o tome gdje može da se uštedi i dobili su odgovore od 56.000 ljudi.
“Već smo počeli da primjenjujemo mnoge od tih ideja”, rekao je Osborn i dodao da sada “i od građana traži da kažu gdje se nepotrebno troši novac, gdje može da se uštedi i šta može da se poboljša”.
“Potrebni ste vašoj vladi, molimo vas da nam se javite”, apelovao je on.
Na sajtu spendingchallenge.hm-treasury.gov.uk koji će biti aktuelan do kraja avgusta, takođe se od ljudi traži da ocijene ideje drugih predlagača. Najbolje ideje će vlada razmotriti na jesenjem zasjedanju na temu potrošnje, čiji će rezultat biti objavljen 20. oktobra. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Evo ovako:
*
Dogovorite se sa svojim partnerima Amerima, pa globalno malo više oporezujte bogate, dodatno oporezujte poslovanje sa kompanijama iz “poreskih rajeva” i malo više platite radnike, pa će doći do oporavka tražnje i dugoročno stabilnijeg rasta. Znam da su vas bogati izabrali na funkcije, ali moraćete jednog dana donijeti tu tešku odluku.
*
Srednji sloj i radnici su se u zadnjih 30 godina zadužili koliko su mogli, a u zadnje vrijeme su i države dotakle svoj kreditni limit, rast je decenijama bio baziran skoro isključivo na zaduživanju i sada nema dalje.
*
Ili će se vlasnici kapitala i menadžeri velikih fondova odreći dijela kolača i svojih često neumjerenih zarada, ili ćemo ostati u jednom jako dugom periodu nestabilnosti i manje ili više kontrolisane recesije.
*
Globalnoj ekonomiji nije potrebna štednja, potrebna joj je preraspodjela profita koja bi oporavila tražnju, jer hiljadu siromašnijih potroši više od jednog imućnog.
*
Dugoročno smanjenje potrošnje od strane prezaduženih država će dovesti do daljeg pada tražnje i do zaribavanja globalne ekonomije.