BEOGRAD, Odbori građevinara privrednih komora Srbije, Vojvodine i Beograda iniciraće tokom ovog mjeseca sastanak sa nadležnim ministarstvima, jer građevinskoj industriji ozbiljno prijeti kolaps. Novi udar krize domaća operativa i proizvođači materijala neće podnijeti, a prema prognozama čak 70 odsto građevinske industrije moglo bi da ostane bez posla. Od države se zahtjevaju hitne mjere, kojim bi se prije svega omogućilo veće prisustvo naše operative na stranim tržištima.
Velika kočnica za neimare je porez na dodatu vrijednost, koji su dužni da plate po izvedenom, a ne po naplaćenom poslu. Ako se ima u vidu da se građevinarima duguje nekoliko stotina miliona evra na ime izvedenih radova, jasno je koliko PDV opterećuje poslovanje. Međutim, Ministarstvo finansija nema namjeru da bilo šta mijenja u svojoj poreskoj politici bez obzira na to što ima razumijevanja za sve probleme sa kojima je suočena građevinska industrija Srbije.
– PDV u znatnoj mjeri poskupljuje gradnju i treba ga svesti na razumnu mjeru, a to je četiri odsto za repromaterijal, posebno u stanogradnji – kaže Goran Rodić, sekretar Odbora za građevinarstvo u PKS. – Trenutno u cijeni kvadrata stana sa čak 60 odsto učestvuju obezbjeđenje lokacije, komunalno opremanje i razne takse. Svega 40 odsto odlazi na izvođačku cijenu, što do sada nije bio slučaj. Iniciraćemo sastanak sa nadležnima ne samo zbog PDV već i da nađemo rješenje kako bismo predupredili krizu, koja se nazire, a koja će nas svakako ozbiljno uzdrmati 2012. godine. Neophodno je i da se dugovanja građevinskih firmi reprogramiraju – ističe Rodić. – Pošto je Zakon o pomoći građevinskoj industriji, koji se primjenjuje do kraja ove godine, donekle pomagao operativi, trebalo bi, sa pojedinim izmjenama, da važi i u narednoj godini.
Potražnja u inostranstvu
Za građevinskom operativom iz Srbije postoji potražnja, posebno u Alžiru gdje se planira izgradnja dva miliona stanova i velikih infrastrukturnih sistema, navodi Rodić. Tu je i Rusija, Kazahstan, Azerbejdžan, ali postoji i velika potražnja za stručnom radnom snagom odnosno kvalitetnim projektantima, inženjerima i rukovodiocima gradilišta u Njemačkoj, Španiji, Irskoj.
– Što se tiče Libije, gdje je godinama unazad značajno bila angažovana naša operativa, dobar dio poslova vodiće sada firme iz Francuske, Italije i Amerike, koje će sigurno tražiti da se uključe i naši neimari – navodi Rodić. Novosti