BANJALUKA, Ukupno 633 radnika iz Republike Srpske i ove godine imaće priliku da hljeb zarađuju u SR Njemačkoj, po osnovu radnih dozvola ili detašmana koje ova zemlja svake godine dodjeljuje preduzećima iz RS.
Na konkurs Privredne komore RS, koji je bio otvoren od 1. avgusta do 1. septembra, za sezonu 2009/2010. godine, prijavilo se 30 preduzeća. Njima će Komisija za detašmane PKRS dodijeliti 202 dozvole za građevinsku struku, 117 za izolatersku djelatnost, te 314 za ostale djelatnosti, odnosno montažu. Od toga se preduzećima registrovanim na prostoru RS, s većinskim vlasništvom kapitala pravnih i fizičkih lica iz Slovenije, dodjeljuje 130 detašmana.
Kako tvrdi sekretar Komisije za detašmane PKRS, Zoran Grahovac, uslovi konkursa su rigorozni i, između ostalog, propisuju da preduzeća imaju predstavništvo u Njemačkoj, građevinsku operativu u RS, kao i najmanje 15 stalno zaposlenih radnika. Takođe, potrebno je da posjeduju licencu Ministarstva za građevinarstvo RS, za obavljanje poslova iz tražene struke.
– Sve se pokazalo kao dobra praksa, jer se svake godine potražuje veći broj dozvola nego što je potrebno. Plata i ostali doprinosi od rada isplaćuju se u Njemačkoj, dok se penziono i zdravstveno osiguranje plaća u RS. Do sada je Komisija za detašmane u svom radu primjenjivala odredbe pravilnika i vršila oduzimanje detašmana preduzećima koja ih nisu uspjela iskoristiti te ih preraspodijelila uspješnim preduzećima – kaže Grahovac te dodaje da je u prošloj sezoni iskoristivost detašmana bila 98,2 odsto i ostvaren je prihod veći od 40 miliona maraka.
– U toku septembra biće završeni svi poslovi provjere pristigle dokumentacije preduzeća i Komisija će već u oktobru dodijeliti detašmane – naveo je Grahovac.
Prošle radne sezone iz RS u Njemačku otišlo je 666 radnika iz 24 preduzeća, dok je najviše radnih dozvola dobilo banjolučko preduzeće “Ins trejd”, ukupno 102.
Direktor preduzeća “Ins trejd”, Mladen Petrović, kaže da bez obzira na krizu potražnja za radnicima raste, posebno za zavarivačima, pa ove godine traže čak 150 detašmana.
– Već osam godina radimo u Njemačkoj i posla ima dovoljno, jer smo mi jeftinija radna snaga. Radnici su po satu plaćeni od osam do 15 evra, zavisno od kvalifikacija i poznavanja njemačkog jezika – rekao je Petrović te dodao da zbog potražnje za radnom snagom ova firma posljednje dvije godine organizuje dodatnu obuku za radnike. Fokus
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.