BEOGRAD, Vlada Srbije se još nije sa manjinskim partnerom u „Telekomu“, grčkom firmom OTE, dogovorila o zajedničkoj prodaji akcija srpskog nacionalnog teleoperatera, potvrđeno je u kabinetu premijera Cvetkovića.
– Vlada Srbije je u stalnom kontaktu sa predstavnicima OTE i vlade Grčke – kažu u kabinetu premijera. – Konačan stav još ne postoji, ali će biti usaglašen na vrijeme kako bi potencijalni učesnici na tenderu mogli da ga uzmu u obzir prilikom podnošenja ponuda. Ono što je za učesnike na tenderu najbitnije jeste da, bez obzira na to da li je manjinski paket OTE uključen ili ne, procenat koji se prodaje fiksan i da iznosi 51 odsto.
Vlada Srbije utvrdila je već da je minimalna cijena po kojoj će se ponuditi 51 odsto akcija „Telekoma Srbije“ 1,4 milijarde evra. Ova odluka biće ozvaničena na narednoj sjednici Vlade.
Prvi korak koji će se preduzeti jeste poziv svih zainteresovanih da podnesu kvalifikacionu prijavu.
– Za ovo ćemo kandidatima dati rok do kraja novembra, a slijedi dostavljanje ponuda – ističu u Vladi. – Računamo da će se aukcija na kojoj bi učestovovali svi koji su se prijavili na javni poziv organizovati sredinom januara naredne godine.
U Vladi Srbije naglašavaju i da nema nikakvog ograničenja u pogledu broja učesnika na tenderu, ali i da, prema dosadašnjem interesovanju strateških partnera, borba za „Telekom“ može biti i interesantnija od one koja se, prije nekoliko godina, vodila za „Mobtel“.
Ekonomski analitičari procjenjuju da je stav grčkog partnera u „Telekomu“, koji drži 20 odsto akcija ove firme, veoma značajan. Posebno što je „Dojče telekom“, jedan od kandidata za kupovinu naše najprofitabilnije firme, suvlasnik u OTE.
Mada javnost nikada nije upoznata sa detaljima ugovora o partnerstvu između države Srbije i grčke kompanije OTE, iz više izvora nam je potvrđeno da je riječ o sporazumu koji Grcima daje značajna prava u poslovanju srpskog nacionalnog teleoperatera. Pored toga, javna je tajna da se na grčku firmu vodi sva značajnija infrastruktura. Imajući u vidu da je njemački „Dojče telekom“ sa oko 30 odsto vlasnik grčkog teleoperatera, pa samim tim i suvlasnik „Telekoma“, uspjeh najavljenog tendera će i te kako zavisiti od načina na koji će se razriješiti odnosi akcionara u našem teleoperateru.
Inače, teško je i zamisliti da će bilo koja ozbiljnija telekomunikaciona kompanija ući u trku za „Telekom“, a da pri tom stalno strahuje od moguće blokade važnih odluka od strane konkurencije u liku manjinskog partnera u domaćem teleoperateru.
Ne mora samo za puteve
Mada se iz Vlade može čuti da će sva sredstva koja država prihoduje od prodaje većinskog paketa „Telekoma“ otići u kapitalne rashode, odnosno u izgradnju puteva, nedavne izmjene Zakona o budžetskom sistemu, ipak, ostavljaju mogućnost da se taj novac troši i za druge namjene. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.